Birdwatching 1-7: Seriál ABC o pozorování ptáků

Birdwatching 1-7: Seriál ABC o pozorování ptáků
Sdílej
 
Skoro celý rok bude v ABC vycházet seriál o pozorování ptáků. Připravuje ho pro vás Alena Klvaňová z České společnosti ornitologické.

Birdwatching 1: První kroky

"Možná uvidíme ledňáčka," slíbil mi táta, když mě lákal ven, přestože to vypadalo na déšť. Prodíráme se podrostem kolem Zlaté stoky, oči mám na stopkách. Vtom na větev nad hladinou usedne tyrkysově modrý pták. Bleskově se vrhá do vody, vzápětí se vrací a několika údery o větev zabíjí rybku, která mu mizí v zobáku. Pak ostře pískne a je pryč. Je mi pět let a vůbec mi nevadí, že domů jdeme promáčení a popálení kopřivami – právě jsem propadla ornitologii. A doufám, že jí díky tomuto seriálu propadne i leckdo z vás.

Foto: 

Proč ptáci?

Jsou všude, jsou nápadní, krásní a spoustu toho o nich ještě nevíme. Jejich pozorování je zábava a dobrodružství, které můžete zažívat každý den a skoro nic k tomu nepotřebujete. Můžete je pozorovat doma na zahradě nebo za nimi cestovat na druhý konec světa. Můžete se zaměřit na jejich fotografování, učit se poznávat je podle zpěvu, sledovat jejich tah nebo hnízdění.

Kdo je pozoruje?

Pozorování ptáků se říká birdwatching, v češtině říkáme, že chodíme na ptáky. Birdwatcher je člověk, který ptáky pozoruje příležitostně pro radost. Odborník, který se živí zkoumáním ptáků vědeckými metodami, je ornitolog. Amatérský ornitolog je pak ten, kdo se ve volném čase podílí na sběru dat pro ornitologický výzkum.


Pořiďte si zápisník!

Bez poznámek se neobejdete. Dřív než do přírody proto vyrazte do papírnictví pro notýsek, který se vám vejde do kapsy. Kvůli kresbám je lepší nelinkovaný: Neznámý druh si nakreslíte, zvýrazníte nápadné znaky a doma určíte podle atlasu. Pište obyčejnou tužkou, kterou nerozmaže voda, a noste náhradní.


Birdwatching 2: Výbava ptáčkaře

Už máte ornitologický zápisník? Pak stačí jen dalekohled, atlas ptáků a správné oblečení a můžete vyrazit do přírody! Začít pozorovat ptáky samozřejmě můžete i pouhým okem. Pokud to ale myslíte vážně, bez dalekohledu se neobejdete. Čím víc detailů na ptákovi rozlišíte, tím snáze ho určíte.

Výběr dalekohledu

Pro začátek stačí levnější model, ale shánějte takový, který nese označení 10 x 50. Desítka znamená, že pozorovaný objekt přiblíží desetkrát. Druhé číslo označuje průměr objektivu, čím je větší, tím víc světla propouští. Při vybírání dalekohledu vyjděte před prodejnu a vyzkoušejte si, zda se vám dobře drží, není moc těžký a snadno se zaostřuje. Nezapomeňte na pouzdro a antistatický hadřík nebo štěteček na otírání čoček, dalekohled si zaslouží péči.

Výběr dalekohledu: Pro začátek stačí levnější model, ale shánějte takový, který nese označení 10 x 50 • 

Obrazový atlas

Vhodný atlas ptáků se stane vaším nerozlučným společníkem, měl by proto být skladný a lehký. Pro začátek si vyberte ten, který popisuje jen ptáky Česka, aby vás při určování nemátly vzácně zaletující druhy. Lepší než fotky jsou ilustrace, na nichž mohl malíř zachytit důležité detaily.

Hlavně nenápadně

V přírodě byste neměli být rušivým prvkem, oblékejte se proto tak, abyste s ní splynuli. Nejlepší jsou odstíny zelené, hnědé, černé a béžové. Pamatujte na dobré boty, aby vás v pátrání po ptácích nezastavil potok nebo křoví. V létě nezapomeňte na kšiltovku a v zimě na rukavice!

Birdwatching: Pracovní listy

Birdwatching: Pracovní listy

K čemu je zápisník?

Díky němu budete vědět, kdy jste letos viděli první vlaštovky nebo slyšeli poslední kukačku, pokolikáté hnízdí datel v dutině buku za vaší chatou nebo jestli už někdy bylo na rybníku tolik lysek. Aby poznámky měly smysl, musí každý zápis obsahovat: Datum (den, měsíc, rok), lokalitu (nejbližší obec, místní název, případně souřadnice), čas (např. od 9.00 do 11.20) a počasí. A samozřejmě druh ptáka a počet jedinců, které jste viděli, případně i jejich stáří či pohlaví. Neznámý druh si můžete nakreslit a doma určit podle knížek.


Birdwatching 3: Hnízdění

Z keře na vás křičí kosice, od rybníka vás odhání labuťák a všichni ptáci pořád nosí něco v zobáku. Nastala doba hnízdění!

Sýkora uhelníček přináší mláďatům plný zobák hmyzu • 

Každý ptačí druh ukrývá a chrání svá křehká vajíčka. Pěnkavy a kosi stavějí hnízdo ze stébel trávy, mechu a chlupů v keřích, šplhavci tesají dutiny do kmenů, břehule a ledňáčci si hloubí nory v březích řek. Přítomnost hnízda prozradí vzrušené chování rodičů a jejich varovný křik. Nalezené hnízdo by mělo zůstat vaším tajemstvím! Nechoďte k němu blízko ani často, abyste ptáky nerušili nebo k nim nenalákali dravce.

Jak jim pomoci

Je-li sucho, udržujte v místě výskytu vlaštovek a jiřiček kaluž vody. Ptáci k ní budou vděčně chodit pro bláto na stavbu hnízd.

Máte-li doma psa nebo andulku, vyčesané chlupy nebo vypadaná peříčka dejte na zahradu. Přiletí si pro ně třeba mlynařík nebo pěnice a vystele jimi postýlku pro svá mláďata.

Potápka roháč nemá starosti s krmením mláďat, ale první 3 týdny je vozí na hřbetě • 

Už se líhnou!

Skořápky praskají a rodičům nastává období největších starostí. Nekrmivé druhy jako kachny a husy mláďata jen vodí a chrání, potravu si hledají sama. Zato krmiví ptáci se mohou uštvat: Sledujte, jak loví hmyz a kolik potravy se jim vejde do zobáku.

Badatelský úkol

Sedněte si nedaleko obsazené budky s dalekohledem, zápisníkem a stopkami a sledujte frekvenci krmení, kolikrát za hodinu rodiče nakrmí mláďata. U vrabce domácího nebo rehků, u nichž jde poznat pohlaví podle opeření, můžete zjistit, jestli je pilnější máma nebo táta.


Neodnášejte ptáčata!

Mláďata koňader, která opustila hnízdo, vaši pomoc nepotřebují • 

Když mládě opustí hnízdo, vypadá jako bezbranný chomáček peří. Nebojte se o něj a "nezachraňujte" ho! Rodiče jsou poblíž a budou se o něj starat ještě dva týdny. Najdete-li holé ptáče, rozhlédněte se po hnízdě. Je-li to možné, vraťte ho tam - ptáci mají špatný čich a lidský pach jim nevadí. Pokud hnízdo nevidíte, nedá se mláděti pomoci. Záchrannou stanici proto volejte pouze v případě, že je již opeřené ptáče viditelně zraněné.


Birdwatching 4: Poznejte je po hlase

Co by nám nejvíc chybělo, kdyby na světě nebyli ptáci? Většina lidí má jasno - postrádala by ptačí zpěv.

Nejen zpěv

Nejlepšími zpěváky jsou pěvci. U nás většinou zpívá jen samec, i když třeba u červenek zpívají obě pohlaví. Nejdelší písničku má skřivan polní, v noci pěje slavík obecný a v osvětlených ulicích i kos černý. Ozývají se i nepěvci: Šplhavci bubnují (tlučou zobákem do dřeva), čápi klapou zobákem, sovy houkají a hrdličky cukrují.

Strnad obecný se při zpěvu moc neskrývá • 

Proč se ozývají

Každý druh vydává škálu zvuků s různými významy. Zaslechnete je hlavně během hnízdní doby od února do července. Ptáci si tak označují své teritorium a oslňují samice. Ty vědí, že čím delší, hlasitější a pestřejší písnička, tím zdatnější samec. A právě toho si vyberou, protože chtějí předat svým mláďatům co nejlepší geny!

Poslouchejte, co říkají

Zaposlouchejte se do ptačího zpěvu a zkuste si každou písničku zapsat vlastními slovy. Popsat, jak zní, nebo ji otextovat. Třeba hlas budníčka menšího přepisujeme jako „cip-cap“, Angličané slyší „chiff-chaff“ a Němci „zilp-zalp“. Strnad obecný zpívá „Jakpak to sluníčko krásně svítí!“ (zlé jazyky tvrdí, že říká „Kdybys tak, sedláčku, chcíp!“).

Vlastní nahrávky ptačích hlasů jsou užitečnou pomůckou • 

TIP

Máte-li chytrý telefon nebo diktafon, zkuste si pořídit vlastní nahrávky! Doma pak můžete nahrávku porovnat s internetem. Nejvíce hlasů najdete na www.xeno-canto.org a na www.rozhlas.cz/hlas.


Jak SE NAUČIT hlasy ptáků

Začněte tam, kde je ptáků málo, abyste rozeznali jednotlivé hlasy v ptačím orchestru.

Předem si naposlouchejte nejběžnější hlasy na internetu nebo z CD (všímejte si délky a hlasitosti zpěvu, výšky tónů a rytmu).

Pro každý hlas si vytvořte vlastní poznávací schéma (k něčemu ho přirovnejte, vymyslete k němu slova).

Snažte se zpěváka zahlédnout – jeho hlas si tak lépe propojíte se vzhledem.

Stáhněte si hlasy do mobilu a porovnávejte je se zpěvem v přírodě.


Birdwatching 5: Jak je poznáte

Jste bystří, všímaví a pohotoví? Pak máte základní předpoklady pro určování ptáků v přírodě! I když ptáka zahlédnete jen na okamžik, musíte si stačit všimnout, jak vypadá, v jakém je prostředí, zda je sám nebo v hejnu a jak se chová. Začátek je těžký, ale vytrvejte a choďte co nejvíc ven. Jen tak získáte potřebné zkušenosti.

Kdy a kde?

Nejdřív se ptejte, zda je pro výskyt druhu vhodná doba – slavíka na sněhu neuvidíte. Pak se rozhlédněte, v jakém jste prostředí. Každý druh žije v určitém biotopu - podle toho se ptáci dělí na vodní, luční, polní apod. S určováním je lepší začít na zahradě nebo v parku, kde žije méně druhů. Až když je bezpečně poznáte, můžete přidávat třeba lesní nebo mokřadní ptáky.

Velikost

Ta je zásadní. Zkuste dostat do oka velikost běžných ptáků jako je vrabec, kos či hrdlička. A pak s nimi neznámé druhy porovnejte. Podle siluety zase na první pohled poznáte, zda nad vámi letí dravec, čáp nebo husa. Když přiřadíte ptáka k určité skupině, snáze ho vyhledáte v atlase.

Znaky a barvy

Všímejte si tvaru a velikosti hlavy, křídel, ocasu, nohou a zobáku. Někteří ptáci mají výrazné barvy, takže je poznáte hned, například ledňáčka, žluvu nebo stehlíka. Většinou ale musíte zaměřit pozornost na určité barevné znaky (v atlasech na ně míří šipky).

Pohyb

Zapamatujte si způsob pohybu. Skáče po zemi jako vrabec nebo chodí vzpřímeně a pokyvuje hlavou jako špaček? Šplhá po stromě hlavou dolů jako brhlík nebo krouží ve spirálách vzhůru kolem kmene jako šoupálek? A jak létá? Houpavě ve vlnách jako strakapoud nebo rovně jako datel? Má v letu natažený krk jako čáp nebo esovitě prohnutý jako volavka?


Nenechte se zmást

Odlišné světelné podmínky mohou měnit barevné odstíny!

V protisvětle vypadají ptáci menší a tmavší.

Když se načepýří (v chladu) zdají se větší a kulatější.


Birdwatching 6: Kam na ptáky

Biotopy

Ptáci patří k nejpohyblivějším a nejnápadnějším živočichům. Proto je uvidíte skoro všude. Kde začít? Nejlépe v okolí svého bydliště – spousta ptáků se totiž zabydlela v lidských sídlech. Mnozí už se dokonce nebojí lidí a dovolí vám prohlédnout si je zblízka. Nejvíc jich uvidíte v zeleni: Sedněte si na nějakém klidném místě třeba v parku a dobře se dívejte. Tato metoda nazývaná „sit and wait“ (seď a čekej) často vede k nejlepším "úlovkům".

Pole a louky

V zemědělské krajině choďte po cestách lemovaných křovinami. Z nich se ozývají strnadi obecní, pěnice hnědokřídlé a na šípkovém keři možná uvidíte ťuhýka obecného. Věnujte pozornost obloze – loví tu poštolka obecná nebo moták pochop, vysoko na nebi zpívá skřivan polní. Na strništích se na podzim před cestou na jih shromažďují bahňáci, špačci nebo havrani.

Lesy

V lese mají ptáci mnoho úkrytů, hodí se proto znalost hlasů. Nejbohatší jsou lesy listnaté a smíšené a ještě lepší je rozhraní dvou prostředí (tzv. ekoton), třeba lesa a louky. Choďte pomalu a všímejte si pohybu. Na kmenech či ve větvích možná uvidíte strakapouda nebo sojku, v podrostu přehrabuje listí drozd zpěvný. Když zahlédnete něco se mihnout, tiše stůjte a pátrejte jen očima.

Foto: 

Okolí vod

To je ideální místo: Hladina je přehledná a vodní ptáci bývají velcí a klidní. Často se vyskytují v hejnech a jsou hluční jako racci nebo rybáci. Stále se tu něco děje: Hledají potravu, vodí mláďata, hašteří se. Plašší druhy můžete objevit v pobřežních porostech. Okolí vod je zajímavé i v zimě, kdy u nás přezimují severské druhy.


S doprovodem a zápisníkem

O vašich toulkách přírodou by měli vždy vědět dospělí. Do lesa a na neznámá místa choďte jen v jejich doprovodu! Veďte si seznam druhů, které během prázdnin uvidíte!


Birdwatching 7:

Kam na ptáky: lokality

Léto je časem výletů. Kam se ale vydat na nejhezčí a nejdobrodružnější pozorování ptáků? Když už znáte své okolí a běžné ptačí druhy, přichází čas na odvážnější výpravy. Poproste rodiče, ať do plánování prázdninových výletů zahrnou nějakou lokalitu, kde máte šanci vidět i opravdové „špeky“, tedy ptačí vzácnosti. Nudit se přitom nemusí žádný člen rodiny!

Birdwatching: Kam na ptáky? • 

Chráněná území

Místa, kde je příroda nejzachovalejší, jsou často chráněná. V národním parku nebo chráněné krajinné oblasti máte skoro jistotu, že nějaké zajímavé druhy uvidíte. Vyplatí se i zastávky v maloplošných chráněných územích. I když nebudete mít štěstí na ptáky, poznáte nejkrásnější místa naší země.

Hurá k vodě!

Pro začátečníky jsou nejvhodnější vodní a mokřadní lokality, tam je vždy něco k vidění. A v parném létě si takový výlet užije i zbytek rodiny. Navštivte Nadějskou rybniční soustavu na Třeboňsku, domov orlů mořských, nebo Bohdanečský rybník na Pardubicku, kde začátkem léta zastihnete stovky pelichajících kachen a labutí. Dobrodruzi si v Českém Švýcarsku užijí projížďku na lodičkách úzkými soutěskami řeky Kamenice v doprovodu skorců vodních a ledňáčků říčních. Rodiče nalákáte na historické památky v Lednicko-valtickém areálu s největšími koloniemi volavkovitých ptáků u nás. Anebo se vydejte na Hanou na rybníky a Troubeckou pískovnu u Tovačova, kde hnízdí desítky rybáků obecných.


Poraďte se s mapou a webem

Nejlepší tipy na výlety najdete na těchto stránkách:

Evropsky významné lokality a ptačí oblasti: www.natura2000.cz

Zajímavá aktuální pozorování ptáků: avif.birds.cz

Tipy na ptačí lokality: www.birdlife.cz/kamnaptaky, www.birdwatcher.cz

Ptačí pozorovatelny: birdwatching.cz/ptaci-pozorovatelny

 

Birdwatching: Fenomén pozorování ptáků

Birdwatching: Fenomén pozorování ptáků

Ptačí rybáři: Ledňáčci celého světa

Ptačí rybáři: Ledňáčci celého světa

Harpyje: Vládci pralesních výšin

Harpyje: Vládci pralesních výšin