Plody z dalekých krajů: Víme, na čem si pochutnáváte

Plody z dalekých krajů: Víme, na čem si pochutnáváte
Sdílej
 
Také někdy stojíte v rozpacích v obchodě s ovocem a přemýšlíte, co to vlastně je za podivné plody, odkud pocházejí a jak asi chutnají? My vám to prozradíme. 

 

Nebezpečná příroda: 5 nejvražednějších rostlin světa

Nebezpečná příroda: 5 nejvražednějších rostlin světa

 

 

Acerola (nebo také barbadoská třešeň, Malpighia glabra) je hustý keř nebo nízký stromek. Pro krásné květy se často pěstuje jako bonsaj. Plody jsou nakyslé a obsahují nejvíc vitaminu C ze všech známých plodů.

Anona (r. Annona) je plod (přesněji souplodí) několika druhů stromů zvaných láhevník. K nám se nejčastěji dostává druh anona čerimoja. V bílé sladké dužině jsou velká černá semena, která jsou jedovatá.

Avokádo je plodem stromu, který se česky jmenuje hruškovec přelahodný (Persea americana). Měkká mazlavá dužina je bohatá na vitaminy, minerální látky a tuky. Obsahuje také pro nás neškodný jed, který ale může být smrtelný pro ptáky. Nejedlé semeno vám snadno vyklíčí v květináči. Pochází ze Střední Ameriky.

 

Pohled do světa: Houby nejsou "na houby"

Pohled do světa: Houby nejsou "na houby"Granátové jablko je plodem granátovníku obecného (známého i jako marhaník granátový, Punica granatum). Plody plné semen mají nakyslou chuť. Ze semen si snadno vypěstujete rostlinku, která může být přes léto venku. Pochází z ostrova Sokotra.
 
Kaki (kakichurma) je plodem stromu tomelu japonského (Diospyros kaki). Plody se dají jíst až ve chvíli, kdy zcela změknou, jinak jsou trpké, stejně jako slupka. Strom patří mezi ebenovníky proslulé kvalitním tvrdým dřevem.

Karambola či spíše karambolky, jsou plody stromu Averrhoa karambola. Pro svůj tvar se používají hlavně ke zdobení ovocných salátů. Obsahují množství šťavelanů, které mohou být při nadměrné konzumaci nebezpečné. Pochází z Malajsie, Číny a Indie.

 

GALERIE: Exotické chuťovky

 Kiwano je plod tykvovité rostliny Cucumis metuliferus a lze ho použít do zeleninových i ovocných salátů. Plazivou bylinu s příbuzenstva melounů, tykví a okurek lze pěstovat ze semen, v našich podmínkách se jí lépe daří ve skleníku.

Kumkváty jsou jedny z nejmenších citrusových plodů, jsou jen
2–4 cm dlouhé. Stromek (Fortunella japonica, dříve Citrus japonica) lze snadno pěstovat v květináči. Sladké šťavnaté plody se jí i s kůrou.

Mango je plodem mangovníku indického (Mangifera indica). Až 40 m vysoký strom je jen jedním z mnoha druhů tohoto rodu. Plod má žlutou šťavnatou dužinu, která je těžko oddělitelná od velké ploché pecky. Nedoporučuje se kombinovat ho s alkoholem. Pochází z JV Asie, Barmy a Andamanských ostrovů.

 

Zacpěte si nos! Kytky smrdutky opravdu nevoní

Zacpěte si nos! Kytky smrdutky opravdu nevoníPapája obecná (Carica papaya), až 10 m vysoká bylina, vypadá díky zdřevnatělé lodyze jako strom. Její plody mohou být až 10 kg těžké. Jí se šťavnatá sladká dužina, drobná semena mají palčivou chuť a používají se jako náhražka pepře.

Rambutan je plod stejnojmenného až 15 m vysokého stromu (Nephelium lappaceum). Pod ostnitou slupkou se skrývá sladká šťavnatá dužina, která obaluje jedno nejedlé semeno.

Tamarillo neboli rajčenka je plod nízkého stromku nebo keře Cyphomandra betacea. Má tuhou hořkou slupku a poměrně kyselou dužinu s drobnými semínky, takže se používá spíš jako přísada do ovocných salátů.

 

Pohled do světa: Příroda čaruje

Pohled do světa: Příroda čarujeLiči je plodem stromu s názvem liči čínské (Litchi chinensis). Z plodů – peckovic – krytých tvrdou slupkou se jí sladká bílá dužina obalující jediné velké semeno. Může se jíst čerstvá, často se i kompotuje.

Mučenka, známá i jako marakuja, je plodem liány mučenky jedlé (Passiflora edulis). Plod má tuhou slupku, pod ní je měkká šťavnatá dužina, která se jí i s drobnými semeny. Mučenky (nejen ta jedlá) se často pěstují pro velké ozdobné květy.

Mangostan, plod stromu mangostana lahodná (Garcinia mangostana), je až 8 cm velká bobule. Obsahuje několik nejedlých semen obalených šťavnatou sladkokyselou dužinou. Jí se, až když se slupka zbarví do fialova a plod změkne.

 

Fantastická příroda: Monstra z řeky

Fantastická příroda: Monstra z řekyKvajáva (také guave) je plodem stromu kvajáva hrušková (Psidium guajava). Dužina pod tuhou slupkou je bílá, růžová až červená s množstvím tvrdých semen a chutí vzdáleně připomíná hrušky. Jí se, až když plod změkne a začne žloutnout.

Lokvát nebo také mišpule japonská (Eriobotrya japonica) je keř nebo nízký stromek. Plody jsou sladké až sladkokyselé malvice (jako jablko) obsahující několik velkých semen. Jí se čerstvé, raději oloupané.

Opuncie jsou plody stejnojmenného kaktusu (Opuntia ficus-indica). Nejedlá tuhá slupka je pokryta jemnými chloupky, které je třeba před jídlem otřít. Jí se pouze sladká měkká dužina i s drobnými semeny.

Tamarind indický (Tamarindus indica) je strom z příbuzenstva akátů – plodem je tedy lusk, jehož semena jsou uložena v měkké červenohnědé dřeni. Jí se tato sladkokyselá dřeň, vhodná je i na přípravu omáček, čatní nebo zeleninových jídel.

Vypěstujte si

Semena, která jsou v plodech obsažena, bývají většinou klíčivá – nejsnáze vám doma vyklíčí avokádo, kiwano, granátové jablko a prakticky všechny citrusové plody. Pokud se chcete pokusit vypěstovat si ze semene rostlinku, je nutné ho důkladně zbavit všech zbytků dužiny (většina jich před klíčením projde trávicím traktem nějakého zvířete, takže se do země dostávají dokonale očištěná), jinak hrozí, že vám ve vlhku a teple nutném pro klíčení zplesniví.

Exotické ovoce: seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Nejdokonalejší šelma světa

Nejdokonalejší šelma světa

Upíři skutečného světa: Pijáci krve žijí všude kolem nás

Upíři skutečného světa: Pijáci krve žijí všude kolem nás

Pohled do světa: Tygří, levhartí a medvědí „můry“

Pohled do světa: Tygří, levhartí a medvědí „můry“

Klíčová slova:
rostlina, ovoce, priroda
 

Články odjinud