Bílých míst už na Zemi zdánlivě mnoho nezbývá. Ve skutečnosti ale máme zmapovanou jen malou část naší planety. Co se skrývá pod hladinou oceánů, objevujeme jen pomalu a po kouskách. Nejnovějším objevem je dosud neznámý ekosystém ukrytý v půlkilometrové hloubce Indického oceánu u souostroví Maledivy.
Projekt Nekton
Vědci z oxfordské univerzity ve spolupráci s maledivskou vládou zkoumají zdejší hlubiny v rámci výzkumného projektu Nekton. Za pomoci malých ponorek, s nimiž mohou proniknout až do hloubky 1000 m, v hlubinách fotografují, natáčejí videa, mapují terén a sbírají živé i neživé vzorky. A právě v hloubce 500 m objevili neobvyklé bohatství života. Jen žraloků napočítali sedm druhů!
Stůl prostřený pro žraloky
Žraloky přitahuje bohatá nabídka potravy, jejímž základem je tzv. nekton. To jsou shluky drobných živočichů, které se volně vznášejí ve vodním sloupci. Typickou vlastností nektonu je vertikální migrace – v noci stoupá k hladině, zatímco ve dne klesá do hlubin. Ve zkoumané oblasti ale k této migraci nedochází – veškerá ta drobotina trvale zůstává v hloubce 500 m. Nekton láká do oblasti množství ryb, které se jím živí. A za nimi připlouvají velcí dravci.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.