Jak zbavit ropuchu jedu? Ibis udeří a pak se opláchne

Jak zbavit ropuchu jedu? Ibis udeří a pak se opláchne
Sdílej
 
Jedovaté ropuchy obrovské mají v Austrálii nového nepřítele. Na svůj jídelníček je zařadili inteligentní ibisové. Naučili se zbavit ropuchy jedu tak, že se po úderu opláchnou.

Když ve třicátých letech minulého století vysadili australští farmáři na severovýchodním pobřeží Austrálie americké ropuchy obrovské, věřili, že jim ochrání úrodu cukrové třtiny před škůdci. Místo toho způsobili jednu z nejhorších ekologických katastrof v zemi. Ropuchy se totiž nepustily do škůdců, ale do místních druhů žab a dalších živočichů.

Ropucha je smrtící sousto

Větším problémem než žravost ropuch obrovských je ale jejich jed. Zatímco v Americe mají plno přirozených nepřátel, kteří jsou vůči ropušímu jedu imunní, takže je běžně loví a regulují tím jejich populaci, pro australskou zvířenu je jejich jed smrtelný. Hadi, varani, krokodýli či draví vačnatci po požití jediné ropuchy téměř bez výjimky uhynou. Bez přirozených nepřátel se velmi plodné ropuchy začaly rychle šířit na nová území.

Jed, který ropucha vylučuje z příušní žlázy, je nejen prudký, ale je ho i velké množství Jedovaté ropuchy obrovské mají v Austrálii nového nepřítele. Na svůj jídelníček je zařadili inteligentní ibisové. •  Profimedia.cz

Invazivní žába

Australští zoologové vedou proti ropuchám nekonečný a jen částečně úspěšný boj. Ale v posledních letech se zdá, že se australská příroda začíná invazní žábě přizpůsobovat. Některá zvířata už zjistila, že tyto ropuchy nejsou k jídlu a začala se jim vyhýbat. Vědci věří, že se tato „znalost“ postupně rozšíří, a nevylučují ani možnost, že to nakonec povede ke genetickým změnám, které ropuchy vyloučí z jídelníčku druhů, které po jejich požití hynou.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud