Rosetta dobyla kometu: Kosmická sonda přistane na povrchu komety

Rosetta dobyla kometu: Kosmická sonda přistane na povrchu komety
Sdílej
 
Komety jsou směsí ledu a hornin. Patří mezi nejzajímavější a nejtajuplnější objekty ve vesmíru. Rozluštit jejich skrytá tajemství se pokouší sonda Rosetta.

 

Prozkoumej vesmír! Soutěžit můžete klidně i třikrát

Prozkoumej vesmír! Soutěžit můžete klidně i třikrát

 

 

Komety přitahují amatérské i profesionální astronomy. V menším dalekohledu bývají ty nejjasnější z nich vidět jako mlhavé obláčky s typickým dlouhým chvostem. Po obloze se pohybují pomalu v řádu týdnů a měsíců. Nepleťme si je proto s meteory neboli s padajícími hvězdami, které ale mají často původ právě v kometárním prachu.

Tajemné komety

Komety jsou pro nás důležité. Právě ony mohly dopravit vodu na Zemi a jsou tvořeny z materiálu, z něhož vznikla sluneční soustava. Nesmíme zapomínat, že jejich srážka se Zemí by mohla způsobit ekologickou katastrofu. Výzkum komet je však složitý. Pokud jsou daleko od Slunce, tedy i od nás, jsou jen slabou „hvězdou“ v obřích dalekohledech. Po přiblížení ke Slunci se jejich povrch zahřeje a začne se z něj uvolňovat prach a plyn, které vytvoří okolo komety neprostupný oblak a za kometou ve směru od Slunce slavný chvost. Lidé zatím pozorovali jen pět komet, pokaždé během průletu sondy kolem komety. To se nyní změnilo.

 

Orion v pohybu: NASA vyhání z vesmíru soukromníky

Orion v pohybu: NASA vyhání z vesmíru soukromníky

Dlouhá cesta sluneční soustavou

V březnu 2004 se na dlouhou cestu vesmírem vydala evropská sonda Rosetta. Cílem byla kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Aby Rosetta ke svému cíli doletěla a nemusela tahat tuny paliva, pomohla jí svou gravitací několikrát Země i Mars. Kromě toho sonda po cestě prozkoumala i asteroidy Lutetia a Šteins. Celkem za 10 let uletěla 6,4 miliardy kilometrů. V současné době se kometa i sonda nacházejí asi přes 420 milionů kilometrů od Země. 

Sonda se stala měsícem komety

Po dlouhé cestě přilétla Rosetta 6. srpna ke kometě Čurjumov-Gerasimenko a byla jako vůbec první sonda v historii navedena na oběžnou dráhu komety. To ale není vše. Sonda bude nyní okolo komety obíhat a zkoumat ji. Jak se kometa přibližuje ke Slunci, začne se z jejího povrchu uvolňovat prach a plyn. Rosetta bude do konce roku 2015 vše pečlivě zkoumat.

 

Východ slunce nad kometou: Tomu se říká RO-MAN-TIKA!

Východ slunce nad kometou: Tomu se říká RO-MAN-TIKA!

Detailní průzkum

Sonda o hmotnosti 3 tun má na palubě velké množství vědeckých přístrojů včetně několika kamer. Rosetta se zaměří také na studium chemického složení komety a prachu a plynu v jejím okolí. O první objev se sonda postarala už ve chvíli, kdy byla tisíce kilometrů od komety. Jádro komety má totiž zvláštní tvar. Jako by to byla dvě slepená jádra. Vědce teď bude zajímat, zda se skutečně jedná o slepenec nebo neobvyklý tvar vznikl jinak.

Přistání na kometě

V listopadu na povrchu ze sondy odstartuje asi stokilový modul Philae a na kometě přistane. Celý manévr bude poměrně náročný a dosud nevyzkoušený. Díky malé gravitaci Rosetta modul jen odhodí a modul nebude brzdit motory. Musí si proto dát pozor, aby se od povrchu kvůli malé gravitaci neodrazil a neodletěl zpět do kosmu. Zajistit to mají speciální harpuny. Předpokládá se, že by modul mohl na povrchu pracovat několik týdnů.

 

 

Slep si vystřihovánku, co doletěla až ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Slep si vystřihovánku, co doletěla až ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko

 

Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Kometu objevili Klim Ivanovič Čurjumov a Světlana Gerasimenková v roce 1969. Okolo Slunce oběhne jednou za 6,5 roku. Velikost komety je asi 3 až 4 kilometry. Nejblíže ke Slunci bude Čurjumov-Gerasimenko 13. srpna 2015. V té době by měla být nejaktivnější. Jádro komety bude chrlit velké množství plynů a prachu.


Víte, že…

… se lidé komet báli? Ještě před pár desítkami let kupovali plynové masky, protože si mysleli, že kometa otráví atmosféru. Nic takového ale není možné.

… spousta komet přiletí z tzv. Oortova mračna, které je nejméně 50 000x dál od Slunce než Země? Tyto komety okolo Slunce proletí a pak zase zmizí v dalekém vesmíru?

… prachový chvost komety měří až miliony kilometrů, ale prach je tak jemný, že kdybyste ho posbírali, vešel by se vám do tašky?

Klíčová slova:
vesmir, kometa
 

Články odjinud