Záhadný vzkaz z vesmíru: radiový signál Wow!

Záhadný vzkaz z vesmíru: radiový signál Wow!
Sdílej
 
Americký astronom Jerry R. Ehman si prohlíží pás papíru plný číslic a písmen. Mužův znuděný výraz se náhle změní na překvapený, když si všimne, že sled znaků ukazuje na nevšední intenzitu a sekvenci zachycených radiových vln! Na okraj papíru poté vědec zaznamená svůj údiv nesmrtelným slovem: Wow!

Tím se začíná psát příběh tajemného radiového signálu stejného názvu. Unikátní sekvence radiových vln o délce 72 vteřin byla zachycena 15. srpna 1977 statickým radioteleskopem The Big Ear v americkém Ohiu a přidělala odborníkům vrásky na čele. Z jakého důvodu?

Signály z neznáma

Signál, zachycený v rámci projektu SETI (zkratka Search for Extra-Terrestrial Intelligence, česky Hledání mimozemské inteligence), je totiž zcela ojedinělý. "Vůbec jsem v tu chvíli nedokázal přemýšlet - byla to nejpodivnější věc, jakou jsme do té doby zachytili," vzpomínal Ehman na tehdejší okamžiky.

Na Wow! je zvláštní především jeho síla, která je až třicetkrát překračuje běžný galaktický šum, a rozmístění její intenzity. Dále také skutečnost, že radioteleskop signál zachytil v okamžiku, kdy byl zaměřen na souhvězdí Střelce.

Co je to onen šum? Jde o překrývající se radiové signály z více zdrojů, jenž vytvářejí některá vesmírná tělesa - mezi nimiž například naše Slunce.

Avšak další zkoumání vyloučilo jako původce Wow! většinu známých přirozených vesmírných těles s výjimkou pulsarů - rotujících neutronových hvězd. Ty by podle některých vědců prý mohli být zdrojem záhadných radiových vln.

Podle další z teorií mohly být radiové vlny Wow! zesíleny takzvanou gravitační čočkou. O co jde? Elektromagnetické paprsky, procházející kolem velmi hmotné galaxie nebo černé díry, jsou nakrátko posíleny vlivem jejich extrémně silné gravitace. Je tedy celá záhada vyřešena?

Mohou za to mimozemšťané?

Fyzici uvažovali i o variantě pozemských radiových signálů, odražených od překážky ve vesmíru zpět k Zemi. Dnes se však "domácí" hypotéza pro Wow! nepovažuje za pravděpodobnou. "Čím déle jsem ho ale studoval, tím víc sílilo moje přesvědčení, že je opravdu mimozemského původu," popřel tuto teorii sám objevitel signálu.

Mohl být tedy signál umělého původu? Přestože mnozí odborníci, mezi nimi i zakladatel SETI - americký astronom Frank Donald Drake, nevylučují existenci vesmírného inteligentního života, k umělému mimozemskému původu Wow! se stavějí mnohem zdrženlivěji.

Dokonce i Ehman se později přiklonil k verzi přirozeného vzniku signálu. Z jakých důvodů? Především protože opakované pokusy o jeho zachycení se zcela minuly účinkem. Marně se o ně snažil jak tento astronom v roce 1977, stejně jako v 80. a 90. letech 20. století další americký vědec Robert Gray.

Přestože Gray použil k výzkumu mnohonásobně výkonnější soustavu radioteleskopů Very Large Array v Novém Mexiku, namířenou na souhvězdí Střelce, nic nezachytil.

Dokazuje to, že Wow! nemohl být "vypuštěn" z vesmíru záměrně?

Za pomoci soustavy radioteleskopů Very Large Array v Novém Mexiku se Gray pokoušel •  VLA/NASA

Ukrývá skrytou zprávu?

Vždyť k Zemi prý mohla být údajnými mimozemšťany vyslána pouze krátká rádiová sekvence, kterou teleskop v Ohiu nemusel vlivem vesmírných překážek zachytit celou. Ani my vždy neposíláme sáhodlouhé zprávy. Další možností prý je, že hypotetický mimozemský vysílač (umístěný na umělé kosmické lodi nebo jinde) mohl při vysílání rotovat.

Přestože tedy většina odborníků umělý původ Wow! zcela vylučuje, je podivné, že výkyvy jeho intenzity připomínaly nenáhodné radiové vysílání! Například v jeho nejsilnější fázi byla síla signálu přepsaná do číselné řady následující: 6, 14, 26, 30, 19 a 5 - a tedy podobná matematické číselné posloupnosti.

Podle teorie českého amatérského badatele Ludvíka Tučka je prý v signálu Wow! ukryto poselství o vzdálené civilizaci, žijící ve souhvězdí Střelce. Jde o zcela nereálnou domněnku, nebo o fantastickou skutečnost?

Vytvořte si vlastní planetu

Vytvořte si vlastní planetu

Jak vznikají hvězdy v přímém přenosu

Jak vznikají hvězdy v přímém přenosu

Klíčová slova:
wow, radiosignál, big, ear, vesmir, SETI
 

Články odjinud