Dobré světlo 4: Hrajeme si s ostrostí

Dobré světlo 4: Hrajeme si s ostrostí
Sdílej
 
V minulých dvou dílech jsme se krátce zmínili o hloubce ostrosti. Dnes se na ni podíváme pořádně.

 

 

Na hloubku ostrosti má vliv několik faktorů. Které to jsou? Všechny bychom je našli na této fotografii z finále UEFA Super Cup 2013 mezi FC Bayernem Mnichov a londýnskou Chelsea FC. Vezmeme to ale raději od začátku a zopakujeme si již nám známá fakta.

 

Na video návod se můžete podívat tady:

 

Foťte jako profík 4: Hloubka ostrosti

Foťte jako profík 4: Hloubka ostrosti

 

 

 

Slovníček:

Expoziční čas: Doba vystavení světla na senzor. Čím je vyšší, tím více světla fotografie přijme. Nastavuje se společně s clonou. Při nízkém čísle clony je hloubka ostrosti malá, takže stačí i kratší expoziční čas (stačí málo světla). Při vysoké cloně se zaostřuje velká plocha a je třeba použít i delší čas, aby pobrala dostatek světla.

Ohnisková vzdálenost: Optický termín, který vyjadřuje vzdálenost optického středu objektivu od roviny obrazu. Uvádí se v milimetrech. Objektivy se podle ohniskové vzdálenosti rozlišují na širokoúhlé (s malou ohniskovou vzdáleností), základní (jejich úhel záběru odpovídá zhruba lidskému oku) a teleobjektivy, které jsou schopné podobně jako dalekohledy přiblížit i velice vzdálené objekty.

DSLR: Česky zrcadlovka. Zkratka z anglického Digital Single-Lens Reflex. Světlo u nich prochází objektivem a odráží se přes zrcadlo do hledáčku. Fotograf tak může vidět záběr ve skutečné podobě při použití jakéhokoliv objektivu.

Teleobjektiv: Objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností. Ta umožňuje fotit vzdálenější objekty. Superteleobjektiv se používá pro detailní fotografie velmi vzdálených objektů, nejčastěji u sportu nebo závodů.

 

 

Dobré světlo 3: Základní nastavení fotoaparátu

Dobré světlo 3: Základní nastavení fotoaparátu

Dobré světlo 2: Priorita clony

Dobré světlo 2: Priorita clony

Dobré světlo 1: Základní nastavení fotoaparátu

Dobré světlo 1: Základní nastavení fotoaparátu

Klíčová slova:
svetlo, foceni, fotte
 

Články odjinud