Dobré světlo 7: Měření expozice a vlnění histogramu

Dobré světlo 7: Měření expozice a vlnění histogramu
Sdílej
 
Expozice se dá měřit ručně nebo automaticky. Automatika dokáže odvést velký kus práce, ale musíme jí trochu pomoci – nastavením metody měření a případnou korekcí v tzv. histogramu.

 

 

Základní nastavení fotoaparátu už máme v malíčku. Zbývá ale ještě jeden důležitý krok, bez něhož by naše snažení mohlo přijít nazmar. Když fotíte na automatickou expozici, aparát sám nastaví odpovídající čas a clonu. Aby bylo jeho nastavení co možná nejpřesnější, je třeba zvolit správnou metodu měření a na základě histogramu provést nezbytné korekce. Dnes si tedy řekneme, co je to histogram a jak správně měřit expozici.

Zdá se vám snímek příliš tmavý, nebo naopak přesvícený? Nenechte se zmást tím, jak vypadá na displeji. Opravdovou představu získáte mít pouze kontrolou histogramu, tedy grafu rozložení jasů a stínů jednotlivých pixelů na snímku. Pokud křivka přesahuje přes pravý okraj, budou na snímku zcela bílá místa (přeexpozice – příliš světlé nastavení), přesah vlevo označuje ztrátu detailů v nejtmavších částech obrazu (podexpozice – příliš tmavé)

 

 

Slovníček:

Histogram: Funkce na pokročilejších digitálních foťácích, která graficky zobrazuje data barevného rozložení snímku. Levá část grafu ukazuje tmavé a pravá světlé plochy. Většinou platí, že když hodnoty přesahují vrchol grafu, zvolili jste špatnou expozici

Pixel: Základní obrazový bod, který tvoří nejmenší jednotku digitálního obrazu. Digitální fotografie jsou složeny z milionu obrazových bodů zobrazujících různý odstín nebo barvu. Z běžné pozorovací vzdálenosti a při rozumném zvětšení se „slijí“ dohromady a vytvoří iluzi snímku s hladkými barevnými přechody

 

 

Dobré světlo 6: Vyvážení bílé barvy

Dobré světlo 6: Vyvážení bílé barvy

Dobré světlo 5:  Citlivost snímače

Dobré světlo 5: Citlivost snímače

Dobré světlo 4: Hrajeme si s ostrostí

Dobré světlo 4: Hrajeme si s ostrostí

 

Klíčová slova:
dobre svetlo
 

Články odjinud

Hry