Ptáte se - odpovídáme

Sdílej
 
TIPY, RADY, NÁMĚTY Své otázky týkající se chovatelství a pěstitelství posílejte na adresu redakce: ABC - RADY, Domažlická 11, 130 50 Praha 3 nebo e-mailem na adrese: rady-priroda@iabc.cz

Foto Zdena MartinováStejně jako vloni jsme dali naši suchozemskou želvu zimovat do sklepa. Vloni se zahrabala do hoblin a celou zimu prospala, ale letos se pořád probouzí a snaží se vylézt z krabice. Co s ní máme dělat? Petr S., Kladno První polovina letošní zimy byla mimořádně teplá, takže teplota ve vašem sklepě pravděpodobně přesahuje 10 oC. Přitom optimální teplota pro zimování je přibližně 4 oC (v žádném případě nesmí klesnout pod nulu), v teplejším prostředí se metabolismus zvířete zpomalí, ale nezastaví. A protože nepřijímá potravu, velmi ho toto "zimování" vysiluje. V takovém případě je lepší nenechat želvu zimovat vůbec, to jí uškodí méně než špatné zimování. Želvu proto klidně přeneste do tepla, vykoupejte ji ve vlažné vodě a začněte ji normálně krmit (teď v zimě, kdy ještě nic neroste, ji můžete krmit salátem, strouhanou mrkví či jablkem ap.), jako by už bylo jaro. Teplo, které je nutné pro správné trávení, zajistíte buď tím, že přemístíte terárium se želvou k topení, nebo jí do něj zavěsíte silnější žárovku. Nezapomeňte na vitaminové a minerální doplňky.


Moje činčila má ráda čerstvé salátové listy. Můžu jí dávat tolik, kolik sežere? Ivanka D., Třebíč Činčila pochází z chudých horských oblastí, kde nemá k dispozici šťavnatou stravu a tomu je přizpůsobena její trávicí soustava. Proto mají činčily obyčejně při nadbytku zelené potravy velké problémy a mohou uhynout. Zkušení chovatelé doporučují dávat jeden či dva lístky pampelišky (nebo obdobně velký kousek salátu) denně, víc rozhodně ne.