Která kapela je nejlepší?

Která kapela je nejlepší?
Sdílej
 

Která kapela je nejlepší?

Poslední dobou se mi v e-mailové schránce množí dotazy, která kapela je nejlepší. Abych nemusel odepisovat každému z vás, máte tady jednoduchý návod, jak to s kamarády vyřešit.


Nejdříve je potřeba říct, že každý má tu svou "nejlepší" kapelu. Tedy tu, jejíž klipy si najde, kdykoliv sedne k internetu a otevře YouTube, nebo kterou poslouchá každé ráno cestou do školy. Zkrátka všichni máme tu "nej". Jenže to neznamená, že stejný názor sdílejí i ostatní. Ti vám můžou klidně říct, že mnohem radši mají někoho zcela jiného než vy. Co potom?
V takovém případě je ideální kapely srovnat podle jednoho měřítka. Jenže jakého? Počet prodaných desek v době, kdy velké procento posluchačů stahuje alba z internetu, není rozhodující ani počet hodnotících hvězdiček v recenzi nic neříká - jde jen o názor autora. Vypadá to, že jednotné, objektivní měřítko zkrátka neexistuje. Ale vy sami si ho můžete vytvořit. Nemusíte číst zahraniční hudební časopisy či sledovat prodejnost. Pozvěte někdy kamarády a pusťte jim vybrané skladby. Ať je ohodnotí oni. A o kapele, která od nich dostane nejvíc hlasů, pak můžete mluvit jako o té nejlepší. Protože se nelíbí jen vám.
Ale ještě než začnete zvát "porotu", uvědomte si, že slovo nejlepší v hudbě neexistuje - jako všechny odnože umění se i muzika hodnotí obtížně.
Každý má tu svou nejoblíbenější kapelu, a i když si ostatní myslí něco jiného, nenechte si svůj názor vzít. U hudby je hlavní, aby vám s ní bylo dobře.


KRÁTCE
- The Streets na Twitteru. Na stránkách Twitter.com se začaly objevovat nové skladby grimeového projektu Mikea Skinnera The Streets. Ty je možno stahovat zdarma přímo z http://twitter.com/skinnermike.

- Radiohead v Praze. Sen dvou generací českých hudebních fajnšmekrů se stal skutečností. Třiadvacátého srpna 2009 vystoupí na pražském holešovickém výstavišti kytarová kapela Radiohead, která dokázala zabodovat jak v rocku, tak elektronice. Její tklivé melancholické melodie jsou nepřekonatelné.
- Pearl Jam mají hotovo. Americká rocková formace Pearl Jam má prý hotových všech čtrnáct skladeb pro nové album a připravuje se na natáčení dokumentu. Koncertovat se však v nejbližší době nechystá.
- Hudební tip na těchto čtrnáct dní: 28. května se v pražském Paláci Akropolis předvede německé seskupení Jazzanova, kombinující tradiční jazzové postupy s příjemnou elektronikou. Loňské album Of All the Things vyvolalo pěkný poprask, písnička I Can See vysvětluje proč. K vidění na www.iabc.cz či na YouTube.cz (vyhledávací slova: jazzanova, i can see). Příjemné jaro!


NaPsuVši
VAŠE KAPELA


Na kapelu NaPsuVši mě upozornil její člen a náš čtenář Timon Svoboda. Čtyřčlenná skupina svou hudbu charakterizuje jako pop punk, v její tvorbě jsou však znát i metalové prvky. Zatím nejpovedenější skladbou je Monkey, která by klidně snesla porovnání s tvorbou starších a mnohem známějších kolegů.
"Na podzim by nám měla vyjít první deska," říká Timon. Kapelu NaPsuVši můžete potkat v pražských klubech či 13. června na hradě Točník.

Web: http://bandzone.cz/napsuvsi + www.napsuvsi.net