Nově objevená planeta bude „brzy“ pohlcena vlastním sluncem

Sdílej
 
Astronomové objevili planetu, která, jak se domnívají, bude v relativně krátké době (z astronomického hlediska) pohlcena hvězdou kolem níž obíhá. Podobný konec je předpovídán i naší planetě, ale nemusíte mít zatím žádný strach - za několik miliard let, kdy by k tomu mohlo dojít, tu už jistě nebudeme a s největší pravděpodobností ani lidstvo vůbec.

Evropsko-brazilský astronomický tým objevil pomocí spektografu novu planetu obíhající hvězdu HD 47536, největší zatím známé slunce. Spektograf je speciální zařízení instalované na obřím teleskopu v Chile, které rozkládá příchozí světlo do jednotlivých barevných složek. Změny ve spektru hvězdy odhalily přítomnost obíhající planety – bylo to teprve potřetí co byla objevena planeta obíhající hvězdu větší než naše Slunce. HD 47536 je se svým průměrem 33 milionů kilometrů největší dosud známou hvězdou.

Foto
Předpokládá se že za několik desítek milionů let, což je z astronomického hlediska velmi krátký časový úsek, hvězda HD 47536 vybuchne a zcela pohltí svou blízkou planetu. Nejprve radiace, kterou hvězda vyzařuje způsobí radikální zvýšení teploty na planetě. Za několik milionů let pak planeta kvůli tomu přijde kompletně o své plynné vrstvy a její povrch bude neskutečně horký. Hvězda se pomalu rozpíná, až nakonec planetu kompletně pohltí.

Tato nová exoplaneta je od Země vzdálená 396 světelných let a je zatím druhou nejvzdálenější známou planetou. Její doba oběhu kolem hvězdy HD 47536 je 712 dní a svou hmotností převyšuje pětkrát až desetkrát masu Jupitera. Zatím je od hvězdy vzdálená přibližně 300 milionů kilometrů, což je zatím bezpečná vzdálenost, ale jak říkají astronomové, nebude tomu tak dlouho.

Autor

Filip Janovský

 

Články odjinud