Bylo objeveno 19 nových měsíců v naší sluneční soustavě

Sdílej
 
Tým astronomů z havajské univerzity objevil od počátku letošního roku 18 nových měsíců planety Jupiter a jeden obíhající sousední Saturn. Celkem tedy již známe 31 satelitů Saturnu a 58 největší planety naší sluneční soustavy.

Všech 18 nově objevených měsíců bylo poprvé pozorováno na počátku ledna týmem, který vedou Scott Sheppard a David Jewit z University of Hawai. Pomocí dalekohledů na vrcholu hory Mauna Kea hledali během ledna další a od té doby provádějí další pozorování, aby potvrdili, že slabé objekty jsou opravdu měsíce a ne hvězdy v pozadí či chyby na originálních snímcích.

Foto
Všechny nově objevené měsíce jsou malé, nepravidelné satelity. Jejich velikost je okolo dvou kilometrů v průměru a pohybují se na vzdálených, retrográdních drahách. Do doby, než budou pojmenovány IAU, jsou označeny S/2003 J13 až S/2003 J18. Tým sleduje další tucet kandidátů. Lze tedy předpokládat, že počet známých měsíců Jupitera, který nyní dosáhl čísla 58, se v brzké době opět zvýší.

Po objevení 18 nových satelitů Jupitera oznámili havajský tým objev měsíce obíhajícího planetu Saturn. Stejně jako Jupiterovy měsíce čeká na definitivní pojmenování. Nyní ho naleznete pod označením S/2003 S1. Velikost měsíce byla odhadnuta na 8 kilometrů v průměru a pohybuje se po vzdálené, retrográdní dráze. Celkový počet známých satelitů Saturnu dosáhl nyní 31.

Autor

Filip Janovský

 

Články odjinud