Děti poletí na Mars

Děti poletí na Mars
Sdílej
 
Ti, kteří poletí kolem roku 2035 na první expedici k planetě Mars, chodí právě teď do základní nebo střední školy. Ale už nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám s projektem Expedice Mars 2010.

Již sedmý ročník Expedice Mars odstartoval přesně v polovině prázdnin, tedy 1. srpna 2010. Do konkurzu na místa v dětské vesmírné posádce se mohou hlásit děti, kterým je v roce 2010 mezi deseti a sedmnácti roky (roky narození 1993 až 2000). Stačí, když se zaregistrují na webových stránkách www.expedicemars.eu.

Nejprve budou odpovídat na tři série otázek z kosmonautiky, astronomie a zdravovědy. V dalším kole budou samostatně zpracovávat projekt podle zvolené odbornosti (palubní inženýr/počítačový expert, palubní lékař/planetární biolog, letec dokumentarista, astronom/palubní navigátor nebo planetární geolog/architekt). Nejlepší účastníci se v listopadu setkají na semifinálovém víkendu, kde před odborníky na kosmonautiku a svými veliteli budou obhajovat zpracované projekty, předvedou znalosti z angličtiny, fyziky a dalších vědních oborů spojených s kosmonautikou a lety lidí do vesmíru. Deset nejlepších potom odjede o vánočních prázdninách do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde projdou podobným výcvikem, jaký podstupují při své přípravě i skuteční kosmonauti. Vyvrcholením výcviku je simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu.

Po šesti letech fungování Expedice Mars jako národní soutěže budou letos o místo v mezinárodní posádce soutěžit mladí zájemci o kosmonautiku nejen z České republiky, ale i ze Slovenska.

Zvláštností projektu Expedice Mars je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují mladí zájemci o kosmonautiku, účastníci soutěže z předcházejících roků, pouze pod dohledem a vedením dvou dospělých "velitelů".

Potěšující je i fakt, že velký počet úspěšných soutěžících se nadále věnuje kosmonautice a astronomii jako svému koníčku, nebo studijnímu oboru. A mimo jiné byla pro mnohé Expedice Mars odrazovým můstkem do dalších mezinárodních soutěží, letních škol, studentských konferencí.

Časopis ABC jako mediální partner expedice přináší svým čtenářům nápovědy k testům a projektům a vystřihovánku základny na Marsu. První část vyjde v čísle 17, které vychází 17. srpna.

Další informace o Expedici Mars 2010 včetně přihlášky najdete na webových stránkách www.expedicemars.eu.

Klíčová slova:
mars, expedice
 

Články odjinud