Sonda Genesis splnila misi a vrací se k Zemi

Sdílej
 
Sonda Genesis, která opustila Zemi v roce 2001, aby za oběžnou dráhou Měsíce sbírala částice tzv. solárního větru, se nyní vrací se svým nákladem k naší planetě. Ve středu vypustí tyto vzorky ve zvláštní kapsli do atmosféry a ještě na povrchem Země by ji měli zachytit dva hollywoodští kaskadéři, kteří budou pilotovat speciálně upravené helikoptéry.

Sonda Genesis opustila Zemi v roce 2001 a od té doby sbírala po 27 měsíců za oběžnou dráhou Měsíce částice tryskající ze Slunce. Vědci doufají, že právě tyto vzorky tzv. solárního větru jim pomohou objasnit vývoj slunce a planet naší sluneční soustavy.

Foto
Foto
Sonda vypustí kapsli s těmito vzorky do zemské atmosféry rychlostí 40 000 km/h, poté bude zpomalena padákem a dopadnout by měla nad pouští v Utahu. Tam přijdou na řadu hollywoodští piloti-kaskadéři, kteří ji zachytí háky z helikoptéry, aby nedošlo k případnému poškození při dopadu na zemský povrch.
Cliff Fleming a Dan Rudert již předvedli své schopnosti při natáčení náročných akčních záběrů ve filmech Batman, XXX nebo Hulk. Nyní bude každý z nich pilotovat helikoptéru vybavenou zvláštním hákem, kterým se pokusí zachytit padající kapsli na padáku. Pokud se to prvnímu z nich nepovede, je v záloze ještě druhá helikoptéra, která se posléze pokusí o to samé.

 

Články odjinud