Z mysu na mys - Velká jízda trucků

Z mysu na mys - Velká jízda trucků
Sdílej
 
V neděli 1. března tohoto roku vyjelo 12 trucků z nejsevernějšího bodu Evropy, Severního mysu v Norsku. Před sebou měly 30 tisíc kilometrů dlouhou cestu k nejjižnějšímu bodu Afriky, mysu Dobré naděje.

 


Čtyřměsíční expedice byla pro nákladní auta doslova zkouškou ohněm. Na cestě se musela utkat s nejrůznějšími extrémy - od krutých mrazů a metrových závějí, přes rozbité silnice, na nichž kličkovala mezi hlubokými kalužemi a výmoly, až po rozpálené pouště, kde se probíjela závějemi jemného písku.


Během expedice projela karavana trucků 17 zemí na třech různých kontinentech a plavila se na trajektu po Rudém moři. Pro posádky trucků to byla dobrodružná a často i objevná výprava, vždyť auta často projížděla úchvatnými přírodními scenériemi, pustými horami nebo národními parky se lvy a jinými divokými zvířaty.Trasa expedice a její jednotlivé etapy1. etapa: Severní mys - Petrohrad
2. etapa: Petrohrad - Moskva
3. etapa: Moskva - Kyjev
4. etapa: Kyjev - Istanbul


5. etapa: Istanbul - Urgup
6. etapa: Urgup - Palmyra
7. etapa: Palmyra - Petra
8. etapa: Petra - Džibuti
9. etapa: Džibuti - Addis Abeba
10. etapa: Addis Abeba - Nairobi
11. etapa: Nairobi - Viktoriino jezero


12. etapa: Viktoriino jezero - Dar Es Salaam
13. etapa: Dar Es Salaam - Lusaka
14. etapa: Lusaka - Livingstone
15. etapa: Livingstone - Windhoek
16. etapa: Windhoek - Sossusvlei
17. etapa: Sossusvlei - Kapské město


 

Minirozhovor

 


V mezinárodní expedici bylo možné zaslechnout i češtinu. Jan Kovařík, jeden z účastníků, odpověděl ábíčku na pár zvídavých otázek.

V jaké funkci jste se expedice účastnil - jako jeden řidičů nebo navigátorů?Ne, byl jsem tam jako reportér štábu České televize, která natáčela závěrečné etapy pro pořad Auto Moto Revue.

Proč si do štábu vybrali právě vás?Asi proto, že se už deset let zabývám televizní motožurnalistikou a mám tedy dostatek zkušeností.

Který zážitek z expedice byl pro vás nejsilnější?Určitě setkání Atlantského a Indického oceánu, které se svorně tříští o skály mysu Dobré naděje, a pak také setkání Jana Kovaříka s urostlým opičákem tamtéž. Naštěstí se opičák bál víc a rychle uprchnul.

Vizitka


Jan Kovařík, 40 let
Bydliště: Praha
Profese: novinář
Rodina: má dvě dcery
Plány: určitě návrat do Afriky

 

Autor

Zdeňka Martinová a Jan Kovařík

 

Články odjinud