Výbuch na Slunci úspěšně odchycen

Výbuch na Slunci úspěšně odchycen
Sdílej
 
Podívejte se na zbrusu novou videonahrávku sluneční erupce, kterou nedávno natočili vědci z NASA.

Udělat překrásnou dokumentární fotografii nebo dokonce natočit video vyžaduje nejenom schopnosti a vytrvalost, ale i štěstí. Často s vámi musí spolupracovat i matka příroda. Velké stěstí měli vědci z NASA minulý čtvrtek. To s nimi pro jednou spolupracoval celý vesmír.

Podařilo se jim hezky z blízka nafilmovat sluneční erupci. Prudký výbuch ve sluneční atmosféře zatočený v následujícím videu trval 90 minut. Zachytil ho satelit obíhající Zemi pojmenovaný SDO (Solar Dynamics Observatory) rychlostí 1 snímek za 24 sekund.

SDO byla na oběžnou dráhu vypuštěna 11. února 2011. Její název bychom mohli volně přeložit jako Sluneční observatoř, ale více nám o jejím účelu řekne cíl její mise. Observatoř má sledovat, jak změny a děje na Slunci ovlivňují vesmír blízko nás a Zemi samu o sobě.

Sluneční erupce mají hroznou sílu! Vesmírem se pohybují běžně rychlostí milion kilometrů za hodinu a jejich energie dosahuje až síly jedné miliardy megatun TNT, což je odhadem energie 10 milionů jaderných bomb! Takovou explozi zblízka by Země nepřežila.

Solární erupce ze čtvrtka 24. února 2011 • Zdroj: NASA/ SDO

Klíčová slova:
erupce, Slunce
 

Články odjinud