Týden v komiksu 27. 11. – 3. 12. 2006

Týden v komiksu 27. 11. – 3. 12. 2006
Sdílej
 
V Olomouci se bude konat pátý ročník Přehlídky animovaných filmů PAF 2006. Právě vyšlo: Spider-Man, Garfield 20, Persepolis (1/2) a Velká kniha kocoura Vavřince.

PAF! – komiksový program na festivalu animovaných filmů
Několikačetný komiksový program bude hostit letošní, již pátý ročník olomoucké Přehlídky animovaných filmů PAF 2006. Až do konce roku bude otevřena výstava Současný český komiks, kterou můžete navštívit v podkroví Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci. Pod názvem Jak se rodí komiks pak proběhne v neděli 9. 12. od 10:00 instantní komiksový seminář, který vás provede jednotlivými fázemi vzniku komiksu - od scénáře přes stránkovou kompozici až po výtvarné a tiskové techniky a distribuci. Na něj pak naváže kapacitně limitovaný workshop na téma „Za rohem“, kde si budou moci účastníci vyzkoušet komiksovou mluvu pod vedením zkušených autorů na vlastní kůži… nebo spíš tužku. Na workshop je třeba se hlásit na hibi@centrum.cz nebo na 775 0654 80; seminář a workshop povedou Karel Jerie, komiksový výtvarník, absolvent AVU, a Tomáš Hibi Matějíček, šéfeditor serveru Komiks.cz, zakladatelé občanského sdružení Seqence o.s.

DALŠÍ COMICSOVÉ LEGENDY? SPIDER-MAN!

Začátkem prosince se objeví další Comicsové legendy. Čtrnácté vydání ovládne klasický Spider-Man, který se tak v jejich rámci představí již popáté. Viva Stan Lee!!

PRÁVĚ VYŠLO: GARFIELD 20

Uááá! Garfield podvacáté! A tentokráte Mluví s plnou pusou (Garfield Says a Mouthful)! Nakladatelství Crew uvádí další sešit sebraných spisů nejlínějšího a nejsrandovnějšího kocoura na světě, jako vždy na 64 stranách formátu A4 v překladu Filipa Škáby.
Garfield převažuje – recenzi čtěte zde.

T. G. M. renáty fučíkové

Snad už jen ve slabé ozvěně připomene sousloví „největší Čech“ pitoreskní soutěž nedávné doby. Pod stejným názvem ovšem nakladatelství Práh vydává polokomiksovou edici, jejíž ztvárnění má na starosti Renáta Fučíková. Držitelka řady ilustrátorských ocenění doma i v zahraničí ostatně získala počátkem roku Zlatou stuhu právě za první knihu z této edice, Karla IV. S otázkou „Známe jeho životní příběh?“ na přebalu pak v listopadu vyšla další osobnost: Tomáš Garrigue Masaryk. A nutno říci, že akvarelem vyvedený Masarykův osobní, profesní i politický život dokáže čtenáře seznámit jak s jeho osudy, tak se situací a dobou, ve které se pohyboval, mnohem snáz, než sebedeskriptivnější učebnice…

PRÁVĚ VYŠLO: PERSEPOLIS (1/2)

BB Art přináší další pochoutku, první íránský komiks všech dob, autobiografický epos Persepolis. Jeho autorka, Marjane Satrapi, za něj získala cenu za nejlepší scénář na festivalu v Angouleme roku 2002. Nakladatel dále uvádí: Komiks napsaný a nakreslený v Paříži. Satrapi popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. Příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, příběh o rebelanství a o svobodě. Český čtenář, který je dost stár, aby zažil předlistopadový režim, tu proto přes exotický námět najde dost věcí, které důvěrně zná. 160 černobílých stran formátu 160 x 235 mm, překlad Richard Podaný, první kniha ze dvou.

ČTĚTE NA KOMIKS.CZ OD 27. 11. DO 3. 12. 2006

Stručný přehled článků na Komiks.cz v tomto týdnu:
Recenze knihy Conan – dcera pána mrazu
Teorie Čas, pohyb a prostor v komiksu a filmu
Dvacátý osmý díl teorie Filmové adaptace komiksu
Dvacátý devátý díl teorie Filmové adaptace komiksu
Všechny recenzované české tituly je možné zakoupit ZDE.

PRÁVĚ VYŠLO: VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE

Kdo ještě nemá svou velkou knihu? Správně, je to kocour Vavřinec, a proto ji BB Art vydává. Velká kniha kocoura Vavřince má 280 barevných stran formátu 235 x 225 mm, scénář napsali Dagmar Lhotová se Zdeňkem Kamilem Slabým, kreslila Věra Faltová a obsahuje tato alba: Kocour Vavřinec a jeho přátelé, Kocour Vavřinec a jeho přátelé na cestách, Kocour Vavřinec detektiv sportovec, Olympiáda Kocoura Vavřince a Kocour Vavřinec na vodě i ve vzduchu. K příběhu nakladatel uvádí: Kocour Vavřinec spolu s kamarády - rozmazlenou psí holčičkou Otylkou, nerudným kozlíkem Spytihněvem, prasátkem-snílkem Mojmírem, zlomyslnou myší Julií nebo psím zápasníkem Hubertem - prožívají celou řadu napínavých i veselých dobrodružství. Když chtějí něco umět nebo dokázat, musí se to napřed naučit. Když chtějí být silní a otužilí a stateční, musí cvičit a sportovat. Přeneste se do hezké vesnice, která vypadá jako městečko a která není ani daleko, ani blízko. Právě tady začínají naše zajímavé příběhy.

 

Články odjinud