Naše léčivé rostliny XXXIII - Medvědice léčivá

Sdílej
 
Medvědice léčivá je nízký poléhavý keřík s přezimujícími, vždy zelenými listy. Celkovým vzhledem připomíná brusinku. Medvědice je rozšířená v Evropě, Asii a Americe. Užívanou částí jsou listy, které se sbírají prakticky po celý rok, z účinných látek obsahuje arbutin, metylarbutin a tříslovinu.

Medvědice léčivá [Arctostaphylos uva-ursi (L.) Sprengel]

Medvědice léčivá je nízký poléhavý keřík s přezimujícími, vždy zelenými listy. Celkovým vzhledem připomíná brusinku. Kmínek je 30 až 85cm dlouhý, často kořenující, jen jeho koncové části větví jsou vystouplé.
Listy jsou kožovité, podlouhle vějčité, celokrajné a nepodvinuté. Květenství tvoří krátký hrozen s 3 až 12 květy. Kalich je hluboce dělený, koruna baňkovitá, barvy růžové, až bílé. Plody jsou červené peckovice, nakyslé chuti.

Foto
Kvete od začátku dubna do konce května. Medvědice je rozšířená v Evropě, Asii a Americe. U nás roste na světlých vřesovištích a křovinatých prostorech horského pásma. Vyhovují jí vápencové půdy.
Užívanou částí jsou listy, které se sbírají prakticky po celý rok. Látka v nich obsažená chutná svíravě, až slabě hořce.
Z účinných látek obsahuje arbutin, metylarbutin a tříslovinu. První dvě látky se za určitých podmínek mění ve sloučeniny fenolu a působí dezinfekčně. Třísloviny mohou vyvolat u citlivých jedinců dávení a nevolnost.
Medvědice se užívá jako pomocný prostředek při chronických zánětech močového ústrojí. Léčebný proces však musí kontrolovat lékař, protože při vysokém dávkování může látka obsažená v rostlině způsobit poškození jater. Tříslovina obsažená v listech může někdy vyvolat i zácpu.
Někdy se droga medvědice falšuje listy brusinky, nebo listy zimostrázu.
Příště si něco povíme o Ocúnu jesením.