Vousatá dvojčata s knírem: Mají se k světu, kde je uvidíte?

Vousatá dvojčata s knírem: Mají se k světu, kde je uvidíte?
Sdílej
 
Dvojčata se narodila už začátkem října, ale od té doby povyrostla a také se jim prodlužuje jejich typický knír. Najdete je v Pavilonu opic v Zoo Olomouc, jde totiž o jihoamerické drápkaté opičky tamaríny vousaté. Jak přišly ke svému jménu, je zřejmé na první pohled.

Chovatelé v Pavilonu opic v Zoo Olomouc mají důvod k radosti. Tím jsou mláďata tamarínů vousatých, která se narodila právě před měsícem. „Prospívají velmi dobře. Ihned po narození je na svém těle nosí samec, samici je předává pouze na kojení. V tomto věku už mláďata pomalu objevují svět v blízkosti svých rodičů, kdy v bezpečí opouštějí jejich hřbet a prozkoumávají nejbližší okolí,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. Tamaríny vousaté chová olomoucká zoo od roku 2004, celkem se tu narodilo 35 mláďat.

Mláďata tamarínů nosí na hřbetě samec •  Zoo Olomouc

Jak už název napovídá, charakteristickým prvkem tohoto druhu je dlouhý bílý knír, který jim dal jméno. Tamaríni náleží k tzv. drápkatým opicím, neboť mají nehty přeměněné na drápky, s jejichž pomocí výborně šplhají po stromech. Pocházejí z jihoamerických pralesů a pro svůj malý vzrůst s váhu zhruba 0,5 kg bývají někdy označováni jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík.

Mláďata tamarínů nosí otec i sourozenci

Tamarín vousatý (Sanguinus imperator) obývá tropické lesy v severní Brazílii, východním Peru a severní Bolívii, kde žije v menších rodinných skupinkách v korunách stromů. Samice po březosti trvající 140-145 dní rodí většinou dvě mláďata. Ta po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci, matkám je předávají pouze na kojení.

Jméno dal tamarínům vousatým dlouhý bílý knír •  Zoo Olomouc

V přírodě jsou ohroženi kácením deštných lesů. V průměru se dožívají 10-15 let. V jejich potravě je zastoupeno ovoce, květy, hmyz, menší druhy obratlovců. Stejně jako jiní tamaríni se živí příležitostně mízou stromů a keřů. Členové skupiny se spolu dorozumívají nejrůznějšími hlasovými projevy od syčení přes trylky a dlouhé cvrlikání podobné ptačímu.

Stříbrné opičky v olomoucké zoo: Už jsou pár! Budou mláďata?

Stříbrné opičky v olomoucké zoo: Už jsou pár! Budou mláďata?

Otec se vrátil k rodině: Hrabáči jsou opět pohromadě!

Otec se vrátil k rodině: Hrabáči jsou opět pohromadě!

Nejroztomilejší potvůrka týdne: Podívejte se na mládě klokánka!

Nejroztomilejší potvůrka týdne: Podívejte se na mládě klokánka!