ZA TAJEMSTVÍM MOLEKUL 6
Botanický rod Citrus zahrnuje několik druhů a bezpočet mezidruhových kříženců. Z jejich plodů jsou u nás nejznámější citron, pomeranč, mandarinka a grapefruit. Plod má uvnitř dužinu a slupka, kterou před konzumací oloupáváme, je složena z vnitřní bílé a vnější barevné vrstvy. Každá z těchto součástí obsahuje celou řadu zajímavých látek. Pokusme se na některé z nich podívat důkladněji!
DUŽINA
Proč citron chutná tak kysele? Jsou za to odpovědné organické kyseliny, v tomto případě hlavně kyselina citronová. Rozřízněte citron, trochu ho pomačkejte, aby se uvolnila šťáva, a řez pak posypte hydrogenuhličitanem
VNITŘNÍ BÍLÁ ČÁST KŮRY
Chutná nahořkle díky přítomným flavonoidům. Flavonoidy, na které je tato bílá kůra velmi bohatá, jsou významnou složkou zdravé stravy. Zesilují účinek vita minu C, obsaženého mimo jiné v dužině citrusových plodů, a jsou obsaženy i v lécích proti křečovým žilám (Ascorutin). Typickou reakcí flavonoidů je intenzivní žluté až oranžové zbarvení v zásaditém prostředí. Kápněte na vnitřní bílou část kůry citronu, pomeranče nebo grapefruitu roztok hydroxidu sodného (1/2 lžičky rozpusťte v 50 ml vody; pozor, žíravina! , požádejte o pomoc rodiče). Původně bílá barva kůry postupně přechází ve žlutou až oranžovou. Vložením do octa se opět odbarví.
VNĚJŠÍ BAREVNÁ ČÁST KŮRY
Obsahuje silice, dříve také nazývané éterické oleje. Jsou zodpovědné za vůni citrusových plodů a nacházejí se ve váčcích v kůře plodu. Silice je hořlavá, o čemž se snadno přesvědčíte, když zmáčknete kus kůry těsně před plamenem hořící svíčky. Vznikne efektní ohňostroj z hořících kapek vonného oleje. Další obrázky a vysvětlení naleznete na www.iabc.cz.
Příště: Jogurt svépomocí.
CO BUDETE POTŘEBOVAT
* Citrusové plody,
* nůž,
* hydrogenuhličitan sodný (jedlou sodu),
* hydroxid (louh) sodný,
* ocet,
* kádinku (nebo sklenici),
* zápalky,
* svíčku. (Louh a sodu dostanete v drogerii.)