Král medvědů strčí kodiaka do kapsy

Král medvědů strčí kodiaka do kapsy
Sdílej
 
Ještě před 11 000 lety žila v Severní Americe opravdu úctyhodná šelma: Medvěd, proti kterému by dnešní kodiak či medvěd lední vypadal jen jako odrostlé medvídě.

 

 

 

 

 

Medvěd krátkočelý (Arctodus simus) měl pro medvědy netypicky dlouhé nohy a v poměru k tělu malou lebku s krátkou obličejovou částí, která umožňovala velmi silný skus. Ještě než vyhynul, se nepochybně setkal s prvními lidskými obyvateli severoamerického kontinentu.

Jestli je zabíjel nebo ho naopak oni lovili svými oštěpy, nevíme. Je ale jisté, že šlo o jednu z největších suchozemských šelem všech dob – vážil kolem jedné tuny, a pokud se vztyčil na zadní, dosáhl výšky bezmála 4 metrů.

 

Čím se takový obr živil, také není docela jasné. Na svých dlouhých nohách možná běhal rychlostí až 60 km/hod., což by ukazovalo na aktivního lovce. Na druhou stranu asi neuměl moc kličkovat a jeho přední končetiny byly celkem slabé na to, aby strhávaly na zem velká zvířata.

Pravděpodobněji tak vypadá možnost, že šlo o mrchožrouta, případně „zloděje“, který čekal, až jiné zvíře uloví kořist a pak ho od ní odehnal.

 

Více o pravěkých medvědech a jejich vývoji najdete v novém ábíčku.Borůvky pro medvědy: Jak pomohl návrat vlků do Yellowstonu

Borůvky pro medvědy: Jak pomohl návrat vlků do Yellowstonu

Lososi táhnou, medvědi se radují

Lososi táhnou, medvědi se radují

Medvědí "duch" není mýtem z indiánských legend

Medvědí "duch" není mýtem z indiánských legend

Klíčová slova:
medved, pravek
 

Články odjinud