Sloni bez klů: Bezzubé polovině chybí nástroje

Sloni bez klů: Bezzubé polovině chybí nástroje
Sdílej
 
Sloní kly představují pro pytláky cennou trofej. Kvůli člověkem vynucené „umělé evoluci" se čím dál častěji objevují sloni bez klů. Ale kly jsou pro slony důležitý nástroj k získávání potravy, pokud jej nemají, nutně to ovlivňuje jejich chování.

Stejně jako jsou nosorožci hubeni kvůli rohům, se pro slony staly prokletím jejich kly – přeměněné řezáky, jejichž zubovina byla ceněným materiálem pro různé ozdobné předměty. V některých populacích slona afrického došlo následkem lovu ke zmenšení průměrné velikosti klů. Extrémem jsou takové, kde se abnormálně zvýšil počet slonů, kteří nemají vůbec žádné kly.

Slonovina a zbraně

Ve druhé polovině 20. století sužovala jihoafrický stát Mosambik občanská válka, která trvala 15 let. Jejími oběťmi se stali i sloni. 90 % místní populace bylo pozabíjeno pro slonovinu, jejíž prodej financoval nákupy zbraní. Nejprve byli vybiti sloní samci, kteří mají mohutnější kly než samice. Poté se pozornost pytláků stočila ke starším samicím.

„Bezzubá“ polovina

Slonice, která neměla kly, měla větší šanci pytlákům uniknout. Mezi přeživšími občanské války, která skončila v roce 1992, proto bylo víc než 50 % dospělých sloních samic bez klů. A tento trend pokračuje i nadále: Zatímco v jiných populacích se podíl slonic, kterým se nevyvinou kly, pohybuje mezi 2 a 4 %, v Mozambiku kly nemá celá třetina samic, které se narodily po válce.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud