Fantastická Fernanda: Želví druh vstal z mrtvých

Fantastická Fernanda: Želví druh vstal z mrtvých
Sdílej
 
Po více než sto letech byl objeven živý zástupce „vyhynulé“ želvy z Galapážských ostrovů. Její druh potvrdila genetická analýza.

Před 2 až 3 miliony let zřejmě bouře smetla z pobřeží Jižní Ameriky do moře několik velkých suchozemských želv. Vlny je hnaly západním směrem, kde se jim do cesty postavilo souostroví, které dnes známe jako Galapágy.

Na ostrovech želvy našly nové domovy, ale protože neuměly plavat, musela každá z nich zůstat a rozmnožovat se jen na tom svém ostrově. Ocitly se v téměř úplné izolaci od ostatních – a jak víme, ostrovní izolace je velmi spolehlivý způsob pro vznik nových druhů živočichů.

Želví krunýř ve tvaru sedla

Došlo k němu i na Galapágách: Z původního jediného druhu želv jich vzniklo čtrnáct. Někdy se označují jako poddruhy želvy sloní, ale tým vědců z amerických univerzit v Princetonu a Yale tvrdí, že na to jsou genetické rozdíly mezi nimi příliš velké.

Do objevu Fernandy byl druh Chelonoidis phantasticus známý podle tohoto jediného exempláře z roku 1906 •  COURTESY OF THE CALIFORNIA ACADEMY OF SCIENCES

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud