Kdo žije 100 let? Rekordy ze světa zvířat

Kdo žije 100 let? Rekordy ze světa zvířat
Sdílej
 
Našemu pejskovi je 91 let. Ale i když už má problémy s klouby, pořád se chová jako mladík - nadšeně lítá po parku, běhá za míčkem a aportuje.

Nevěříte, že by se nějaký pes mohl dožít tak vysokého věku? Právě tolik by mu bylo, kdyby byl člověk - jeho stáří jsem totiž vynásobila sedmi, což je přibližný koeficient pro přepočet psího věku na věk lidský. Ve skutečnosti je mu tedy 13 let, ale za tu dobu prožil všechno, co prožije člověk za celý život, jen mnohem rychleji.


A to ještě nic není – na světě existuje spousta zvířat, která žijí ještě rychleji. Například taková myš nebo potkan prožije celý svůj život od narození až do smrti stářím za pouhé dva až tři roky. A pak jsou opačné extrémy – zvířata, která pomalu dospívají, pomalu stárnou a žijí celá desetiletí – často i déle než my lidé.

Slon a jeho mahut


Za dlouhověká zvířata jsou tradičně považováni sloni. Žijí téměř stejně dlouho, jako člověk, 50 – 70 let. Toho kdysi využívali v Indii. Odstavené sloní mládě dostal na starost přibližně stejně starý kluk, který společně s ním vyrůstal, hrál si s ním, staral se o něj, cvičil ho a sám se přitom zaučoval na mahuta. Zároveň tak upevňoval přátelství, které mezi nimi vznikalo a trvalo po celý jejich společný život.

Papouščí nej


Dlouhý život prožijí i mnozí ptáci. Velcí papoušci – arové nebo třeba žakové – se mohou pyšnit nejen titulem nejchytřejších ptáků světa, ale také nejdéle žijících – dožívají se až 80 let. Ale nepodceňujte ani obyčejnou andulku, pořídíte-li si mládě, bude vám dělat společnost po dlouhých 20 až 25 let.

Harrietin rekord


Když v červnu roku 2006 uhynula v zoo v australském Brisbane želva sloní, zpráva o tom obletěla celý svět. Není divu – Harrieta, jak se želva jmenovala, byla nejstarším známým zvířetem na světě. Jako pětiletou ji v roce 1835 přivezl do Anglie sám Charles Darwin ze své výpravy na Galapágy. Dožila se tedy úctyhodných 176 let. Předpokládá se, že někteří jedinci želvy sloní mohou žít až 200 let – lze to ale jen obtížně dokázat.

Harrieta •  En.academic.ruSvědectví harpuny


O velrybách grónských, které obývají chladné vody kolem severního polárního kruhu, vědci dlouho předpokládali, že se dožívají stejného věku jako ostatní velcí kytovci, tj. 50 – 70 let. Ale v posledních letech bylo uloveno několik jedinců, v jejichž tělech objevili staré zarostlé hroty harpun pocházejících z 19. století. Zdá se tedy, že některé grónské velryby mohou být 150 až 200 let staré!Jak dlouho žije roháč?


Našeho nejznámějšího a největšího brouka, roháče obecného, můžete v přírodě pozorovat pouze od začátku června do konce července, pak tito nápadní brouci uhynou. Jejich život tak trvá jen pár týdnů. Přesto se nedá říct, že jsou krátkověcí, převážnou většinu svého života totiž stráví v podobě larvy, která žije skrytě v trouchu pařezů a dutých stromů. Než doroste, zakuklí se a vylíhne se nový roháč, uplyne dlouhých sedm let.

Roháč obecný •  Forestryimages.comJepičí život


Většina lidí se domnívá, že rekord v krátkověkosti drží jepice – dospělí jedinci žijí pouhý jediný den, někdy dokonce jen pár hodin. Ale jejich dravé vodní larvy žijí rok, u některých druhů i dva nebo tři. V krátkověkosti je proto překonají druhy, které se vyvíjejí mnohem rychleji. Třeba životní cyklus (vývoj od vajíčka po dospělého jedince) obyčejné mouchy domácí trvá přibližně 14 dní až měsíc - jeho délka je však ovlivněna teplotou, v zimě larvy nebo kukly přezimují a žijí proto déle.

Ta nespravedlnost!


Ne všichni bezobratlí žijí krátce – někteří se dožívají i desítek let. Rekordmany v dlouhověkosti jsou mezi bezobratlými sklípkani – dožívají se 25 až 30 let. Jenže pozor! Takto dlouho žijí pouze samičky. Sameček má před sebou od okamžiku, kdy dospěje (což bývá tak ve dvou až třech letech), už jen rok, rok a půl. Jeho úkolem je najít samičku a oplodnit ji. Poté většinou po několika dnech až týdnech umírá, někdy dokonce jeho život ukončí samotná samička, které hned po páření poslouží jako zákusek.

Metuzalém - nejstarší živý organismus na zemi


Za ním se musíme vypravit do říše rostlin. V drsných kalifornských horách v nadmořské výšce přes 3000 metrů rotsou borovice, kterým je více než 4000 let. Nejstarší z nich má jméno Metuzalém a je jí téměř 4800 let. Původní jméno borovice osinatá už někteří botanikové neuznávají, domnívají se, že jde o jiný druh, který pojmenovali borovice dlouhověká.

Metuzalém •  Profimedia.cz


Jak dlouho žijí


100 až 200 let – velryba grónská, želva sloní, hatérie novozélandská
80 let – sumec velký, krokodýl nilský (v zajetí), papoušci žako, ara, amazoňan, kakadu
70 let – slon
50 let – šimpanz, gorila (v zajetí), velemlok, aligátor, kapr obecný
40 let – velbloud, ropucha obecná
30 let – andulka, kočka, netopýr velký
20 let – kůň, pes,
10 let – králík, zajíc, myš, potkan, včelí královna, myš, potkan
0 až 1 rok – moucha, včelí dělnice

Klíčová slova:
věk, stari, priroda, rekordy, zvirata, metuzalém, zivot
 

Články odjinud