Geneticky modifikované rostliny mohou odhalovat miny

Sdílej
 
V současné době existuje ještě celá řada zemí, kde nemůžete bezpečně sejít ze silnice nebo se třeba projít přes louku – všude tam totiž mohou číhat miny, které zde zůstaly po nejrůznějších válečných konfliktech. Dánští biotechnologové představili nedávno geneticky upravenou rostlinu, která zabarvením svých listů tyto ukryté miny odhalí.

V řadě zemí, kudy v minulosti prošla válka, zůstaly statisíce a miliony nástražných min, které stále zabíjejí a mrzačí zástupy nevinných lidí. Například v Kambodži připadá na každých 290 obyvatel jeden člověk, jehož mina připravila o končetinu. Mezi další nejvíce postižené země opatří například Angola, Afghanistán, Írán ale také Bosna a Hercegovina. Kromě standardních metod odminování nabízejí nyní pomoc i biotechnologie, konkrétně genetické modifikace rostlin.

Foto
Dánská biotechnologická firma Aresa Biodetection vyvinula geneticky modifikovanou rostlinu huseníček Thalův, který mění barvu listů v přítomnosti oxidu dusičitého. Ten se uvolňuje z náloží v zakopaných minách a proniká do půdy.

Pokud by bylo minové pole oseto geneticky modifikovaným huseníčkem nebo jinou podobně modifikovanou rostlinou, pak by trsy barevně pozměněných rostlin prozradily, kde se miny skrývají, a to již za tři až šest týdnů po vysetí.

Je nutné ještě vyřešit problém bezpečného setí, protože procházet se minovým polem se semínky huseníčku není ten správný přístup k bezpečnému odhalení min. Zástupci Aresy ale předpokládají, že by se v minových polích vytvořily nejprve úzké chodníčky odminované klasickými metodami (např. s pomocí detektoru kovů nebo s pomocí speciálně cvičených psů) a z nich by byla pak plocha oseta. Metoda biotechnologické detekce min jistě úplně nenahradí klasické metody, ale každý nová postup je v tomto případě velkým přínosem.

Autor

Filip Janovský

 

Články odjinud