Kožatkám velkým hrozí vyhubení

Sdílej
 
Úbytek kožatek velkých v Tichém oceánu dosáhl takového tempa, že by mohly zcela vymřít do deseti let. Říká to studie, kterou vydali ochránci přírody z organizace Conservation International. Podle ní se stav těchto želv snížil za posledních 22 let o 97 procent, a pokud nedojde k nějakým rázným opatřením, zmizí tento druh nenávratně do deseti let.

Americká organizace Conservation International představila na 24. sympoziu o ochraně mořských želv v Costa Rice studii, podle níž hrozí kožatkám velkým akutní nebezpečí vyhynutí. Ze 115 000 pozorovaných samic v rove 1982 jich dnes zůstalo naživu méně než 3000, což znamená drastický úbytek populace o 97% během 22 let. Dalších pět až šest druhů mořských želv je podle ochránců také v nebezpečí vyhynutí, nejedná se však o tak akutní problém jako o kožatek.

Foto
Želvy ohrožuje především intenzivní rybolov a pytlačení vajec, vědci se však domnívají, že i přesto mohou být zachráněny a navrhli několik opatření, které by měly tento smutný trend vymírání zastavit. Zaprvé je nutná lepší ochrana a správa pláží, na které želvy kladou svá vejce a také úprava pozemních světel, které želvy mylně považují za měsíc, vydají se tímto směrem a uváznou na pláži. Mezi další nutné předpoklady patří lepší ochrana mořského života (nyní je oficiálně chráněno méně než 0,5% světových oceánů) a zavedení bezpečnějších rybářských technik.
Jistou naději také dává slibovaná investice několika milionů dolarů do obnovy a ochrany mořského života v oblasti od Ekvádoru ke Costa Rice. Tyto peníze pocházejí od čtyř latinskoamerických států, Organizace Spojených Národů, Unesca a také již zmiňované ochranářské organizace Conservation International.

Autor

Filip Janovský

 

Články odjinud