Nové alternativy v boji proti globálnímu oteplování

Sdílej
 
Vědci přišli s netradičním návrhem, jak ochránit Zemi před hrozícím globálním oteplováním. Vytvořit kolem naší planety umělý prstenec, který by vrhal slabý stín na rovníkové oblasti a tím kompenzovat zvýšení teploty až o téměř dva stupně Celsia. Další návrh počítá s velkou vesmírnou čočkou, která by rozptylovala sluneční záření.

Společnost Star Technology and Research představila unikátní plán proti globálnímu oteplování – vytvořit kolem Země umělý prstenec, který by vrhal stín na rovníkové oblasti. Zatím existují dvě verze tohoto projektu: podle první by byl prstenec tvořen malými kamínky, které by v požadované poloze udržovaly gravitační silou dvě velké družice. Podle druhé verze nebudou prstenec tvořit kameny, ale obrovské množství malých umělých družic.
Vytvoření tohoto prstence by si ale vyžádalo obrovské finanční náklady – hovoří se o 6 až 200 biliónech při použití kamenného materiálu a 500 miliardách dolarů při použití malých umělých družic.
Existuje však ještě jedna možnost zastínění naší planety: vybudování obří čočky o průměru tisíce kilometrů v oblasti Lagrangeova libračního bodu L1 soustavy Slunce-Země (ve vzdálenosti přibližně 1,5 miliónu km od Země ve směru ke Slunci) – kde jsou vyrovnané gravitační síly obou vesmírných těles.
Tato čočka bude schopna zhruba o 1 % snížit intenzitu slunečního záření dopadajícího na Zemi, což by mělo stačit ke kompenzaci působení skleníkového efektu. Vědci jsou přesvědčeni, že čočka by mohla být vybudována pomocí již existujících technologií za 10 miliard dolarů, dalších 10 miliard dolarů by si vyžádal její dlouhodobý provoz.
Každopádně všechny tři projekty jsou zatím pouze v kategorii teoretických úvah a uvedení do praxe jakékoli z předložených alternativ nelze v nejbližší budoucnosti očekávat.

Autor

Filip Janovský

 

Články odjinud