Stratosférický "autobus" na bázi Migu 31

Sdílej
 
Několik firem v USA, v Evropě i v Rusku začalo připravovat techniku pro lety do kosmického prostoru pro bohatou veřejnost. Mezi tyto firmy se zařadila i ruská letecká společnost MIG a evropská společnost EADS Space Transportation, které nedávno podepsaly společné prohlášení o vývoji techniky pro zajištění letů do velkých výšek na bázi stíhacího letounu Mig-31.

Projekt MigBUS by měl zajišťovat turistické lety do horních vrstev atmosféry - maximální dosažitelná výška bude 25 km - 30 km. Pasažéři se budou nacházet ve speciální kabině, umístěné na zádi ruské stíhačky. Tento stratosférický "autobus", vybavený prosklenými stěnami s dobrým výhledem, poskytne prostor pro 12 pasažérů. Během letu se cestující dostanou do části zemské atmosféry, která je zatím nejméně "využívána". Většina dopravních letadel létá mnohem níže, hranici 20 km mohou překonat pouze některé jednomístné či dvojmístné vojenské letouny. Kosmické lodě se naopak pohybují v mnohem větších výškách nad zemským povrchem a touto částí atmosféry pouze krátkodobě prolétávají během startu či přistání.

Foto
Konstruktéři dopravního prostředku MigBUS jsou přesvědčeni, že vysokou rychlost 2,5krát převyšující rychlost zvuku (Mach 2,5) nebudou cestující příliš vnímat, naopak pocítí během letu asi 30 sekund trvající beztížný stav. Tento zážitek se tak může stát hlavním "tahákem" pro absolvování letu. Během letu budou mít cestující oblečeny přetlakové obleky (skafandry) a možná budou moci dýchat čistý kyslík. Při případné havarijní situaci se může "autobus" s cestujícími oddělit a samostatně přistát na velkém padáku.
V současné době obě společnosti MIG i EADS společným úsilím hledají solventního investora tohoto neobyčejného projektu. Předpokládá se, že by mohl být vybrán ještě letos. Pokud vše půjde podle předpokladu, o 3 roky později by se mohl uskutečnit první turistický let. Cena letenky se bude pohybovat kolem 25 000 dolarů.
Nyní obě společnosti hledají solventního investora tohoto neobyčejného projektu. Předpokládá se, že by mohl být vybrán ještě letos. Pokud vše půjde podle předpokladu, o 3 roky později by se mohl uskutečnit první turistický let. Cena letenky se bude pohybovat kolem 25 000 dolarů.

 

Články odjinud