Velký redakční test draků: Vzhůru do oblak!

Velký redakční test draků: Vzhůru do oblak!
Sdílej
 
Klasický jednošňůrák, delta nebo kite? Různých druhů draků se prodává víc než dost. Jakého si ale vybrat?

 

 

Podzim je tady, dny se krátí a vítr začíná foukat. Na koupání v rybníce je už pozdě. Co třeba vyrazit na nejbližší kopec, vzít s sebou draka a proletět se s ním po obloze. Přesně to jsme udělali my a pořádně jsme otestovali několik nejoblíbenějších modelů.

Draci na výletě

Jaké draky jsme zvolili? Samozřejmě nemohl chybět klasický tvar, který si stavěli už vaši rodiče a před nimi zase jejich rodiče. Vedle něj jsme přibrali i další jednošňůrové draky. Více ovládacích lanek mají takzvané delty, tedy draci, kteří se řídí oběma rukama a dají se s nimi dělat akrobatické kousky. Nakonec jsme zařadili kite, tedy draka ve tvaru paraglidingového křídla. Ovládá se čtyřmi šňůrami a dá se s ním různě skotačit. Celou partu létavců jsme testovali na pražské Bílé hoře. Jak draci obstáli? Konečné hodnocení je průměrem bodování pěti členů redakce ábíčka, kteří je zkoušeli.

 

Butterfly RedMotýlek

Jeden z nejmenších draků, které si můžete koupit. Jeho rozměry jsou pouhých 60 x 40 cm a je lehoučký. Díky tomu se perfektně hodí pro ty nejmenší, kteří budou draka pouštět poprvé v životě. Nízká váha je zároveň ideální pro pouštění při malém větru. S lehkostí je ale spojená i jeho slabina. Když ho v silnějším větru dostanete do výšky, snadno ho vychýlí poryvy větru. Motýlek tak představuje vhodného draka pro začátečníky nebo pro případ, že by vám nepřálo počasí.

Cena: 349 Kč

www.22.cz

82 %

 

HQ Sport Bebop FireOhnivák

Opravdová delta. Ovládáte ji dvěma šňůrami, v každé ruce držíte jednu. Používá se k akrobacii. S tímto drakem můžete zatáčet, mířit k zemi a vůbec dělat takové ty věci, co dělají piloti na leteckých show. Podmínkou je ale silný vítr. Při slabém větru deltu sice zvednete, ale pro plachtění s otočkami nebude mít dostatečný tah. Ohnivák má rozměry 145 x 69 cm. Při sestavování nejspíš budete chtít pomoc rodičů. Létání s deltou je zábava, doporučujeme ho však těm, kteří už mají řízení trochu v ruce a hledají novou výzvu.

Cena: 1069 Kč

www.alza.cz

87 %

 

Happy EddyKlasik

Tradiční tvar, který nechybí snad nad žádnou podzimní loukou, kde se pouští draci. Nejprve jsme Klasikovi moc nevěřili – přeci jen měl silnou konkurenci. Nakonec se ale ukázal jako takřka ideální. Dostat ho na nebe je snadné, i když ne tak jako třeba Motýlka. Na rozdíl od něj se ale nahoře výborně drží. Nám se povedlo dostat ho do výšky bezmála 100 metrů. Klasik má rozměry 65 x 70 cm. Za největší slabinu považujeme paradoxně jeho tvar. Proč si totiž kupovat takového draka, když si ho můžete sami snadno vyrobit? Pokud ale nejste kutilové a jen si chcete zalétat, je to velmi dobrá volba.

399 Kč

www.22.cz

85 %

 

3D drak DustyFilm Star

Přestože vypadá jako akrobatické letadlo, na nebi se chová spíš jako sestřelený bombardér. Tedy těžkopádně, neohrabaně a neustále míří čumákem k zemi. Na 3D draka jsme byli zvědaví, na obrázku totiž vypadal skvěle. S rozměry 100 x 68 cm a širokými křídly jsme doufali, že poletí ukázkově. Když jsme ho však vyndali z krabice, našli jsme jen nepříjemné zklamání. Konstrukce byla zohýbaná a na několika místech dokonce složená tak ledabyle, že drak byl už na první pohled nerovný, nevyvážený a nešlo to napravit. Je navíc zbytečně těžký, na čumáku má nesmyslnou vrtuli, která ho táhne dolů, a dostat ho do vzduchu je skoro nemožné. 

Cena: 559 Kč

www.alza.cz

14 %

 

Rudi DeltaVrána

Favorit našeho testu. Vrána má tvar delty, ale ve skutečnosti jde o klasického „jednošňůráka“. Má rozměry 135 x 75 cm. Nahoru ho vynesete docela snadno. Jakmile se vám podaří dostat ho do vyšších větrných proudů, díky širokým křídlům se tu snadno udrží. Má i trochu delší špagát, než je u draků běžné (50 m). My jsme se s ním po navázání několika lanek dostali až do výšky 130 metrů. Rudi Delta získává body i za skvělý vzhled. Dívat se na takovou potrefenou vránu, jak plachtí po nebi a mává u toho červenýma nožičkama, je zábava sama o sobě.

Cena: 499 Kč

www.22.cz

98 %

 

Radsails Basic 2.5Kite

Jde o jeden ze základních modelů komorových draků, které jsou určené k powerkitingu. Má čtyři provazy a dvě madla, za která se přivazují. Madla držíte v rukou, kdy buď s drakem zatáčíte, nebo můžete přitažením i brzdit. Kite se hodí jen pro zkušenější a zároveň pro starší a silnější piloty, protože když chytne vítr, musíte ho udržet silou. S rozměry 272 x 90 cm jde o jeden z nejmenších komorových draků. Větší kousky už dokážou i dospělého člověka vynést do vzduchu, což tady nehrozí. Pokud chcete začít s powerkitingem jde o dobrý start, ale zkuste draka nejprve pouštět s rodiči nebo zkušeným kamarádem.  

Cena: 2885 Kč

www.22.cz

87%

 

 

Zápolící draci: Divoká nebeská řežba v Indii

Zápolící draci: Divoká nebeská řežba v Indii

Americký Drak poletí do vesmíru: Je libo raketoplán či raději vesmírnou loď?

Americký Drak poletí do vesmíru: Je libo raketoplán či raději vesmírnou loď?

Hejno špačků: Úžasná podzimní podívaná

Hejno špačků: Úžasná podzimní podívaná

 

Klíčová slova:
draci, podzim
 

Články odjinud