Rekordy přírody 1 - General Sherman

Sdílej
 
Nejmohutnějším stromem na světě je sekvoj obrovská pojmenovaná General Sherman. Tento několik tisíc let starý strom ční do výšky téměř sta metrů, váží 1400 tun a obvod jeho kmene měří u země přes 30 metrů. Každoroční přírůstek jeho dřevní hmoty odpovídá množství dřeva, které vyprodukuje smrk za 25 let.

Co do objemu dřeva je největším stromem na světě sekvoj obrovská pojmenovaná General Sherman, rostoucí v americkém národním parku Seqoja park. Tento několik tisíc let satrý strom ční do výšky téměř sta metrů, váží 1400 tun a obvod jeho kmene měří u země přes 30 metrů.Každoroční přírůstek jeho dřevní hmoty odpovídá množství dřeva, které vyprodukuje smrk za 25 let.

Foto
Na světě najdeme i jiné rekordmany - sekvoje vždyzelená dorůstá do větší výšky, než sekvoje obrovská, ale nemá tak silný kmen. Mexický cypřiš má mnohem silnější kmen, ale na výšku je poměrně malý. Nejmohutnějšími stromy na světě jsou tedy jednoznačně sekvoje obrovské, jejichž výskyt je soustředěn na velmi malém území na svazích Sierra Nevady v Kalifornii
Kromě rekordních rozměrů můžeme na sekvojích obdivovat ještě jednu zcela unikátní vlastnost, a tou je dokonalá symbióza s lesními požáry. Sekvoje se ohni nejen úspěšně brání, ale dokonce jej potřebují. Dospělý strom mívá každoroční přírůstek asi 2000 nových, jako vejce velkých šišek, každá obsahuje kolem dvou stovek semen. Na rozdíl od jiných jehličnanů však šišky zůstávají viset na stromě i po uzrání a velká sekvoje tak může mít v koruně až 40 000 šišek, ve kterých je uschováno na 10 milionů semen!
Zralé šišky zůstávají na stromě i dvacet let a vyčkávají dvou týdnech se ale najednou začnou šišky otevírat a na zem se jako déšť začnou snášet miliony semen. Semenáčky jsou velmi choulostivé - potřebují především stálý dostatek vláhy a přitom i množství slunečního světla. Prvních několik týdnů jich přežije jen velmi málo, následné požáry pak zničí téměř všechny zbylé stromečky, které si ještě nevytvořily dostatečně silnou ochrannou kůru. Vzhledem k dlouhověkosti sekvojí to ale nevadí a není třeba je před ohněm chránit. I kdyby se z každé sekvoje během tří tisíc let ujal jen jeden jediný semenáček a vyrostl z něj dospělý strom, zůstane celkový počet sekvojí zachován.
General Sherman:
Výška 83.8 m
Obvod u základu 31.1 m
Maximální průměr u základu 11.1m
Výška první větve od základny 130.0 m
Váha 1400 tun