Nová odysea 2 - Hra o počítač

Sdílej
 
Nová odysea sleduje cestu tří čápů černých ze Sibiře do jižních zimovišť. Spolu s Českým rozhlasem jsme k projektu připravili soutěž, která dnes pokračuje druhým kolem.

Nejnovější informace o čapím putování najdete na www.rozhlas.cz/odysea a každou sobotu od 8.00 ráno v pořadu Meteor na stanici Český rozhlas 2 - Praha. V sobotu 12. 10. si tam můžete poslechnout i nápovědu k příštímu kolu.
2. kolo - Himálaj
Čápům stojí v cestě mohutná hradba Himálaje. Které z následujících tvrzení o tomto pohoří je chybné?
a) Vznikl vrásněním při srážce asijské a indické pevninské desky.
b) Leží na území Indie, Číny, Nepálu, Pákistánu a Bhútánu.
c) Kromě něj přesahují hranici 8000 m n. m. ještě troje další velehory - Karakorum, Hindúkuš a Pamír.
d) Himálajský Mount Everest, je nejvyšším vrcholem světa.
e) Na vrcholu Everestu stanuli v roce 1953 jako první Edmund Hillary se Šerpou Tenzingem Norkeyem.
f) Mezi horolezci, kteří zdolali Everest bez kyslíkového přístroje, jsou i Češi.

Foto
20 cen pro vítěze
1. osobní počítač Dell GX50, 2. - 4. osobní kazetový přehrávač s digitálním rádiem Panasonic, 5. kniha Všechno o Zemi + Encyklopedie extrémních sportů, 6. kniha Podivuhodný svět + Encyklopedie extrémních sportů, 7. kniha ABC přírody + Encyklopedie extrémních sportů, 8. - 9. nafukovací člun + dětské sportovní hodinky, 10. mikrokoloběžka, 11. - 12. elektronická laboratoř, 13. stavebnice Metallica, 14. stavebnice Lego Technic, 15. cestovní Scrabble, 16. - 17. stolní hra Atlantis, 18. stolní hra Čísla, 19. - 20. puzzle
Pozor!
Odpověď nám zatím neposílejte! Soutěž má 6 částí (pět otázek a jeden doplňkový úkol), zbývající najdete v ABC č. 21 - 24. Řešení potom pošlete najednou. Z účastníků, kteří odpoví správně alespoň na čtyři z pěti otázek, vybere porota složená z redaktorů ABC a pracovníků Českého rozhlasu na základě zpracování úkolu 6. kola 20 výherců, kterým do Vánoc pošleme některou z cen.