Eurobot

Sdílej

Koncem května se ve Francii konalo soutěžní klání s názvem Eurobot 2004. Je to svátek amatérských konstruktérů robotů z celého světa, kteří každý rok porovnávají své schopnosti v originálním souboji. Již několikátý ročník se této soutěže účastní i týmy z České republiky. Soutěž Eurobot se zrodila před jedenácti lety ve Francii a teprve od roku 1998 se do ní začali zapojovat soutěžící jiných národů a stala se z ní událost světová.

V současnosti v ní soupeří konstruktéři z dvaceti zemí. Na věku, ani pohlaví soutěžících nezáleží, ovšem je kladen důraz na vysokoškolské studenty. Pravidla soutěže se každý rok mění. V prvním ročníku soutěžili roboti v japonském zápasu sumó. Jeden robot se snažil druhého vystrčit z arény. V následujících letech měli roboti za úkol propíchnout soupeřovy balonky, hrát košíkovou, prát se o zlato či chránit vlastní a bořit nepřátelské hrady.

Češi v soutěži

Český tým se soutěže poprvé zúčastnil v roce 2001. Byl to tým Sirael s robotem Alena. Téma tenkrát znělo "Space Odyssey 2001" a roboti měli za úkol obsazovat jednotlivé planetky pokládáním vlaječek. O rok později už byly v soutěži české týmy dva - Sirael s robotem Barbora a Short Circuits s robotem Clara. Úkolem bylo rozdělit černé a červené míčky tím způsobem, že červené roboti vhazovali do soupeřova koše a černé do vlastního. V roce 2003 se zase otáčely dvojbarevné puky. Jeden robot se snažil je otočit červenou stranou navrch a jeho soupeř stranou zelenou.

Foto
Když postavili z puků věžičku, získali bodů více. Z českých týmů se zúčastnily Sirael s robotem Dana, Short Circuits Prague s robotem Daisy a Short Circuits Dublin s robotem Hugo. Protože má Eurobot každý rok nová pravidla, je nutné rychle vymyslet novou strategii a vyrobit roboty splňující její podmínky. Roboty použité v jednom ročníku lze v příštím roce upravit pro nový úkol a znovu nasadit do hry.

Letošní rok

Letošní ročník proběhl ve francouzském La-Ferté Bernard ve dnech 21. až 23. května 2004. Tématem byl zápas o kokosové ořechy na tropickém ostrově. Úkolem soupeřících robotů bylo během devadesáti sekund sbírat malé rugby míčky a házet je do modré laguny, případně do branky mezi palmami. Roboti, účastnící se soutěže (tentokrát mohli být na každé straně dva - hlavní a vedlejší) museli být plně autonomní (museli pracovat bez zásahu člověka) a vyhovovat některým omezením. Hřiště znázorňující tropický ostrov bylo rozděleno na tři části. Střední část tvořil šachovnicový vzor 8 x 7 čtverců, každý o rozměrech 30 x 30 cm. Na začátku každého zápasu se náhodně rozmístilo šest ze čtrnácti červených rugby míčků do rohů těchto čtverců. Rozmístění bylo z obou stran stejné, aby žádný z robotů neměl výhodu. Dále byly přidány dva míčky na předem danou pozici (přímo před roboty) a "zasazeny" dvě palmy, opět náhodně (vybíralo se pouze z několika pozic 60 cm od kraje hřiště) se třemi dalšími míčky ve výšce 30 cm.

S míčky do laguny

Cílem robotů bylo donést či dostřelit míčky do modré laguny. Během hry mohl hlavní robot nést maximálně tři míčky najednou, vedlejší pak pouze jeden míček. Další možností získání bodů bylo házení míčků do branky, která byla umístěna nad plochou hřiště. Po devadesáti sekundách se roboti měli automaticky zastavit. Vítěz se pak určil podle konečného počtu všech umístěných míčků.

Více informací o soutěži Eurobot včetně minulých i budoucích ročníků soutěže najdete na internetové adrese http://robotika.cz.

České úspěchy

Co se týče úspěchů, nejsou na tom Češi rozhodně špatně. V roce 2002 jsme získali cenu za kreativitu (robot Clara), v roce 2003 cenu za design (robot Dana) a vloni získala Daisy 7. místo. Zatím nejlépe pro český tým dopadl letošní ročník. V něm se nejlépe umístila Sirael - 4. místo + cena za nejlepšího robota (v anketě hlasoval každý tým). Ve vyřazovacím zápase se Sirael podařilo s trochou štěstí porazit vítěze francouzské národní soutěže D2R2.