Jsou komunistické symboly trestné?

Zdravím Mourrisone, mám jednu otázku, chodím do deváté třídy a asi před týdnem spolužák namaloval na tabuli srp a kladivo. Vyučující učitel to zjistil a začal hledat viníka, a když se nikdo nepřiznal, tak řekl, že to bude řešit s ředitelem a bude za to mít zodpovědnost celá třída. Ze strachu několik lidí kamaráda prásklo a mě by zajímalo, jaký bude mít postih. Všichni jsme věděli, že malování nacistických symbolů je trestné, ale o zákazu těch komunistických jsme nikdy neslyšeli. Pročítal jsem si školní řád, nic v souvislosti s tím tam nebylo. Mají na to vůbec právo? Děkuji za odpověď, Filip.

Odpověď

Ahoj Filipe, používání komunistických symbolů v České repiblice není trestné - na rozdíl od těch nacistických, jak jsi správně napsal. Otázkou je, jestli je to vhodné, protože Sovětský svaz má na svědomí zločiny stejného druhu jako spáchalo nacistické Německo.

Jen tak pro připomenutí ostatním čtenářům – mezi komunistické symboly patří: pěticípá rudá hvězda, srp a kladivo. Je pravda, že zhruba před patnácti lety tuto otázky řešil český senát – trestnost propagace komunismu včetně jeho symbolů, ale senátoři návrh zamítli. Jen tak pro zajímavost – užívání komunistických symbolů je trestné například v Maďarsku a Polsku. Takže si myslím, že by ti, kteří namalovali na tabuli srp a kladivo, být potrestaní neměli.

Co znamená rudá hvězda, srp a kladivo?

Nicméně by se jim mohlo vysvětlit, co všechno má komunismu (respektive lidé, kteří se ke komunismu hlásili) na svědomí – mučení a popravování nevinných lidí, zřizování pracovních táborů, kde panovaly nelidské podmínky a podobně.

A ještě jedna zajímavost nakonec, a to, co které symboly původně znamenaly. Srp a kladivo je symbol pro spojení dělnické a rolnické třídy (zemědělství a průmysl). Pěticípá hvězda má několik výkladů – pět prstů dělníka, pět kontinentů, jímž má komunismus vládnout nebo také spojení dělníků, rolníků, vojáků, mládeže a pracující inteligence. Budu rád, když mi napíšeš, jak to ve třídě dopadlo. Mourrison

Bylo ábíčko za komunismu cenzurované?

Jak fungovaly školy za socialismu?

Sdílej
 
 

Jak poznám, že budu mít menstruaci?

Ahoj Mourrisone, chci se tě zeptat, jak poznám, že budu mít menstruaci, to mám nosit vložky celý měsíc?

Strčila jsem si předmět do ucha

Bojím se, aby můj dotaz nezněl hloupě, no ale nějak na to přijít musím. Jednou jsem si do ucha strčila semínko od popcornu, vím, že to byla fakt velká blbost, ale dost mě to trápí, ani mě to nebolí, ale trápí mě to. Děkuji předem za odpověď. Miška, 11 let

Může přerůst kamarádství v lásku?

Ahoj, potřebovala bych radu. Můj kamarád se před 3 týdny rozešel (ona s ním) a furt spolu voláme i do rána, a povídáme si, říká divný věci jako např.: Ani bych se nedivil, že spolu skončíme, to bych byl docela rád, ty jsi tak hodná holka a víme o sobě všechno, známe se už 14 let. Nevím, jestli to můžu brát vážně nebo ne, přece to je jen kamarád., i když to co říká, z toho mi buší srdce, a zítra jdu k němu na pizzu, pomoc! V.

Masturbuji nad fotkou učitelky, je to špatné?

Ahoj, mám takový problém, nemůžu přestat masturbovat nad fotkami naší učitelky na fyziku (je jí 65), potřebuju přestat na ní myslet. Pomůžeš mi?

Co mám dělat, když ve škole nemáme psychologa?

Ahoj Mourrisone, ty sem hodně píšeš, že máme zajít za školním psychologem, ale my ho ve škole nemáme. Co mám dělat? Nika

Nejlepší kamarád spáchal sebevraždu

Ahoj Mourrisone, můj nejlepší kamarád se sám zabil a já teď mám hrozný výčitky, že jsem mu měl nějak pomoct. Pořád se trápím a nespím. Prosím tě, poraď mi, co mám dělat? Děkuju ti moc, Láďa.

Myslím, že mě máma nesnáší

Ahoj Mourrisone, myslím si, že mě moje máma nesnáší. Vůbec necítím, že by mě měla ráda. Pořád se jen hádáme, přitom se ségrou si pořád povídá. Co mám dělat, aby mě měla ráda? Monika (12 let)

Můžu nesnášet Rusy?

Ahoj Mourrisone, my máme ve třídě dva Ukrajince a dva Rusy a my s klukama ty Rusy nesnášíme, protože Rusko napadlo Ukrajinu. Viktor

Můžu se oholit tam dole před patnáctiletou prohlídkou?

Ahoj Mourrisone, kolem penisu se pravidelně holím, můžu se oholit i před patnáctiletou prohlídkou?

Bojím se, že jako herečka se neuživím

Ahoj Mourrisone, hrozně moc bych se chtěla stát slavnou herečkou, hrát ve filmech, hlavně v televizi a tak. Už jsem v pár seriálech hrála, ale bojím se, že až budu dospělá, tak nebudu mít tolik rolí a proto nebudu mít peníze. Co si o tom myslíš? Beáta