Jak zjistím, jestli mám ADHD?

Ahoj Mourrisone, všichni doma i ve škole si myslí, že jsem drzá anebo moc divoká. Jenomže já si myslím, že mám ADHD, něco už jsem si o tom četla i na netu. Spolužák to taky má a ve škole na něj berou ohled. Poradíš mi, co mám dělat? Díky ti, Vanda.

Odpověď

Ahoj Vando,

je super, že se vnímáš a bereš taková, jaká jsi a ještě ke všemu bys chtěla, aby tě respektovalo okolí. Jestli máš diagnózu ADHD zjistí pouze psycholog, a to pomocí vyšetření a různých testů.

Máš pravdu, že dnes žijeme ve společnosti, která potřebuje mít děti a dospělé rozškatulkované, aby dlouho nemuseli přemýšlet, jak se k nim chovat. Daleko lepší by bylo, kdybychom uměli ostatní přijímat takové, jací opravdu jsou a sami si k nim nacházeli cestu. Jednodušší ale je, že o druhém víme, že má např. tu a tu diagnózu, tak mu dáme úlevy, místo toho abychom našli společně cestu, jak mu pomoci. Ale to píšu jen pro zamyšlení.

Máš naprostou pravdu, že pokud budeš mít papír na ADHD, učitelé ti ledacos mohou prominout. To za prvé. A za druhé, to důležitější, tobě se uleví, že najdeš zdůvodnění pro to, že například něco děláš jinak nebo se chováš jinak než druzí. Mourrison

Potřebuješ pomoc a poradit?

Potřebuješ poradit s problémy, hledáš pomoc, chceš se na něco zeptat nebo vysvětlit? Napiš Mourrisonovi! Každý den vychází na webu ábíčka jedna odpověď.

Velké trauma: Může se z toho člověk dostat?

Velké trauma: Může se z toho člověk dostat?

Už mám promyšlené, jak se zabít...

Už mám promyšlené, jak se zabít...

Sdílej
 
 

Proč pořád všude straší, že bude válka: Jak překonat strach a zvládnout úzkost?

Mourrisone, hrozně se bojím, pořád v televizi a v rádiu říkaj, že možná bude válka.

Matka na mě hodně křičí a nadává mi

Dobrý den, Jmenuji se Viki, je mi 14 let a chtěl bych se poradit o problémech doma. Moje matka někdy hodně křičí a nadává mi sprostá slova. Občas mě i fyzicky postihne (např. facka nebo strčení). Často to nastává i při maličkostech – například když nesouhlasím s jejím názorem nebo když se jen snažím vysvětlit svůj pohled. Zdá se, že bere každý můj názor jako útok nebo kritiku, a proto reaguje velmi silně a neadekvátně. S otcem mám klidnější vztah a u babičky, dědy a strýce trávím víkendy, což mi hodně pomáhá odpočinout si od stresu a uklidnit se. Chtěl bych poradit, jak se s tím vyrovnat, jak se chránit a co dělat, když se matka znovu zlobí. Děkuji, Viki, 14 let

Udělal jsem průšvih a táta mi sebral telefon: Jak to zvládnout?

Ahoj Mourrisone, udělal jsem děsnou věc. Chtěl jsem si na mobilu koupit jednu hru, ale pořád mi to nešlo. Tak jsem to zkoušel několikrát, až se mi to konečně podařilo. Jenže tátovy teď přišel účet za telefon o šest tisíc větší. V prodejně nám řekli, že jsem to koupil několikrát, ale já jsem to nevěděl. Táta mi sebral telefon a ve škole se mi teď smějou, že nic nemám.

Vůbec se netěším na Vánoce a vlastně mě štvou

Je mi nějak divně a vůbec se netěším na Vánoce. A taky mě štvou všude ty koledy a výzdoba.Andrea

Máma pomáhá nemocné kamarádce a se mnou není. Jsem sobecká?

Ahoj Mourrisone, já mám takovej malej problém, nebo spíš otázku. Moje máma má nejlepší kamarádku a ta je teď hodně vážně nemocná. No a máma je teď skoro pořád s ní, pořád jí s něčím pomáhá a je strašně málo se mnou. Já vím, že jí kamarádka potřebuje, ale já taky. Připadám si jako zlej člověk.

Nějak teď vůbec nedokážu mluvit s tátou: Proč? Jsem normální?

Ahoj Mourri, nevím, co se stalo, ale nějak teď vůbec nedokážu mluvit s tátou. Někdy mě dokonce vadí ho i pozdravit. Jsem normální? Standa (13 let)

Může se objevit moje nahá fotka na internetu? Co je to deepfake?

Ahoj Mourrisone, může se objevit moje nahá fotka někde na internetu?

Máma něco dovolí a táta zakáže

Ahoj Mourrisone, chtěl bych se s tebou o něčem poradit. Jsem jedináček a máma s tátou mě maj fakt rádi, ale někdy mi připadá, že se o mě nějak perou. Táta mi třeba něco dovolí a máma zakáže a zase někdy obráceně. Vůbec nevím, co mám dělat.  (14 let)

Doma se hádají kvůli politice: Jak řešit spory mezi rodiči a prarodiči?

Ahoj Mourri, u nás doma je to fakt hrozný. Vždycky když přijdeme k babičce a dědovi anebo oni přijdou k nám, tak to končí hádkou. Pořád se hádají kvůli politice a někdy na sebe fakt řvou. Někdy i vzteky odjedou. Co mám dělat, vadí mi to. Díky Rosťa

Máma mě pořád kontroluje

Ahoj Mourri, potřebuju poradit, jak přesvědčit mámu, aby mi pořád nevolala. Já jsem s klukama třeba dvě hodiny venku a ona mně třeba šestkrát zavolá. Kluci už se mi smějou. Díky za radu, Albert (11 let)