Neony v hlubinách: Rybí kouzlení se světlem

Neony v hlubinách: Rybí kouzlení se světlem
Sdílej
 
Že v mořských hlubinách žije plno svítících živočichů, víme dávno. Nyní však vědci objevili celou plejádu ryb, jejichž světlo vidí jen vyvolení

 

 

S přibývající hloubkou v moři rychle ubývá světla. Jeho různobarevné složky se ztrácejí, až nakonec zůstane jen modrá. Ale pokud víte, jak se v tomto prostředí dívat, objeví se vám před očima svět zářivých neónových barev. Studie, jejíž výsledky přinesli vědci na konci loňského roku, odhalila až 180 druhů ryb a žraloků, jejichž kůže absorbuje zbytkové modré světlo a přemění ho na neonově zelenou, oranžovou či červenou.

Bez vypínače

Tento jev se jmenuje biofluorescence a na rozdíl od bioluminiscence, kdy živočich vydává světlo aktivně pomocí přeměny chemických látek a může ho vypínat či zapínat, je biofluorescence pasivní. Živočich tedy není schopen své světlo nijak ovlivnit. Biofluorescence už byla známá dříve, tuto schopnost mají např. korály a některé medúzy, dokonce byla prokázána i u suchozemských živočichů, jako jsou motýli nebo někteří ptáci. Ale u ryb byla objevena poprvé. A podle jejich počtu se zdá, že je to v moři docela běžný jev. 

Neviditelné barvy

Světelná podívaná v hlubinách ale není pro každého. Pro normální lidské oko je neviditelná. Zeleně, oranžově či červené zářící ryby zachytily teprve kamery vybavené žlutým filtrem, který zablokuje modré světlo a barvami zářící ryby zviditelní. Když vědci zkoumali druhy ryb, které mají schopnost biofluorescence, zjistili, že i ony mají v očích žlutý filtr, který jim umožňuje neonové barvy svých druhů spatřit.

Tady jsem!

Zajímavým zjištěním bylo, že většina ryb vybavených schopností měnit a vyzařovat křiklavé neonové barvy je v normálním světle velmi dobře maskovaná. Je tedy pravděpodobné, že biofluorescence se vyvinula jako způsob komunikace – zatímco pro své nepřátele je ryba prakticky neviditelná, pro jedince svého druhu září do daleka. A protože má každý druh své specifické barvy a vzory, je to nejspíš způsob, jak v době rozmnožování najít správného partnera a přilákat ho, ale přitom zůstat skrytý očím nepřátel.

 

 

Rybí tornádo si hraje na mořského démona

Rybí tornádo si hraje na mořského démona

Svítící ryby ve skryté podmořské říši

Svítící ryby ve skryté podmořské říši

Pruhovaní vetřelci: Biologové ve válce s rybami

Pruhovaní vetřelci: Biologové ve válce s rybami

Klíčová slova:
ryba, more
 

Články odjinud