Lednice pro kvantové počítače: Mrazivé zlaté oko

Lednice pro kvantové počítače: Mrazivé zlaté oko
Sdílej
 
Kvantové superpočítače posunou lidstvo a jeho technologie o světelné roky kupředu. Přitom ale zahřejí! Chce to lednici. Pomůže mrazivé zlaté oko Goldeneye od IBM?

Nobelovu cenu za fyziku letos získali tři průkopníci kvantové informatiky. Žádný div, vždyť celý svět závodí ve vývoji revolučních kvantových počítačů. Kdo je získá, otevře si dveře například k rychlému vývoji nových materiálů a léků nebo lépe simulovat klimatické změny či předpovídat přesněji počasí včetně ničivých hurikánů.

Všichni ale ví, že cesta bude ještě dlouhá. Na jejím zkrácení zapracovali inženýři z IBM, kteří přišli s projektem s kódovým označením Goldeneye (zlaté oko). Vlastně nejde o nic jiného než o výkonný mrazák neboli kryostat, který bude chladit kvantové čipy.

Mrazivé helium

Nízká teplota je důležitá pro to, aby bylo možné využívat kvantové efekty. Ty spočívají v tom, že kvantové bity (qubity) mohou mít hodnotu 1, 0 nebo obě najednou, což je pro současné počítače a jejich bity nemožné. V teple ale kvantové čipy moc dobře nefungují. Supemrazák je proto schopný vychladit hardwarovou komoru o objemu 1,7 m3 na teplotu ~25 mK (–273,125 °C), tedy velmi blízko absolutní nule (−273,15 °C).

Video se připravuje ...

Australští vědci už mají v provozu první kvantový počítač, který pracuje při pokojové teplotě • Zdroj: Živě.cz

Pro srovnání: Teplota vesmírného prostoru je 270,45 °C, takže lze říct, že ve vesmíru je tepleji než v pozemském ledničce od IBM. Nízké teploty dosahuje systém tak, že odebírá teplo ze směsi izotopů helia a poté pomocí vakuových vývěv cirkuluje a ředí izotop helia He-3 do směsi He-3/He-4.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud