Slunce lapené v plechovce: Vyrobte si „solarografický fotoaparát“

Slunce lapené v plechovce: Vyrobte si „solarografický fotoaparát“
Sdílej
 
Trvá to, ale nakonec Slunce na fotografický papír otiskne své nebeské trasy. Solarografem se můžete stát s pomocí našeho návodu. Chyťte slunce do plechovkxy a zkonstruujte si svůj „solarografický fotoaparát“. Návod najdete tady.

I v pravé poledne visí slabé zimní Slunce jen kousek nad obzorem. Zdá se být nehybné. Jenže kdybychom zrychlili čas, brzy by se ukázalo, že ve skutečnosti zas tak klidně nestojí. Jak se Země otáčí, putuje totiž naše hvězda zdánlivě po obloze. Pomalu opisuje obloučky od východu na západ. To je „den“. Asi ten nejobyčejnější ze všech astronomických úkazů.

S trochou šikovnosti a trpělivosti se ale na tento jev můžeme podívat úplně novýma očima – očima „solarografa“. Člověka, který sluneční trasy zachycuje pomocí aparátu vyrobeného třeba z obyčejné nápojové plechovky.

Návod:

Jak si vyrobit solarograf

Postupovat budeme podle rad profesionálního slunečního astronoma Macieje Zapióra z Akademie věd České republiky. Ten v solarografii dokonce pořádá mezinárodní soutěž Solarigraphy Contest.

Většinu věcí na výrobu najdete doma

Většinu věcí na výrobu najdete doma •  Anna Šolcová

1. Na výrobu nejjednodušší kamery potřebujeme prázdnou hliníkovou plechovku od nápoje, jehlu, nůž, nůžky, černou elektrikářskou pásku a černobílý světlocitlivý fotografický papír. Ten lze zakoupit ve fotografických potřebách.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Martin Tyburec

 

Články odjinud