Negativ – pozitiv – newprint! Oživování starých fotek

Negativ – pozitiv – newprint! Oživování starých fotek
Sdílej
 
Víte, jak se znovu vyvolávají a digitalizují třeba sto let staré fotografické pásy? Prozradí vám to špičkoví restaurátoři.

 

Po slavných malířích nám zůstala plátna s obrazy. V případě fotografů je to trochu složitější. Kromě samotných fotografií po sobě totiž zanechali také spoustu negativů, tedy nevyvolaných snímků. S nimi pak pracují dnešní restaurátoři, aby je mohli přenést do digitálního formátu a zhotovit z nich takzvané newprinty, tedy novodobé tisky.

Skenování fotek

Jedním z nejvýznamnějších českých fotografů byl Josef Sudek. Značnou část jeho díla schraňuje Ústav dějin umění Akademie věd ČR. Představte si, že mají v archivech 20 tisíc jeho fotografií, negativů a pozitivů! Aby se jeho tvorba dochovala nejen na papíře, ale i v digitální podobě, rozhodli se odborníci Sudkovy fotografie zdigitalizovat. Digitální verze pozitivů, tedy již vyvolaných fotek, se pořizují na skeneru Epson Perfection 850. Jedná se nikoli o klasický skener, jaký máte možná doma nebo ve škole, ale o přístroj určený výhradně pro skenování fotografií, filmových pásů a diapozitivů.

Skenování fotografií do digitální podoby • 

Digitální negativy

Pro reprodukci negativů se používá fotoaparát se speciálním snímačem Phase One IQ 180, který vyrábí exkluzivní švýcarská značka Alpa. Díky tomu, že snímač je několikanásobně větší než u klasických digitálních zrcadlovek, nabízí rozlišení až osmdesáti megapixelů a prvotřídní obrazovou kvalitu. K co nejlepší kvalitě digitalizovaných snímků samozřejmě napomáhá i to, že se fotí v ateliéru za ideálních světelných podmínek.

Po vyvolání a zvětšení je pozitiv třeba usušit • 

Citlivé reprodukce

Jak moc jsou si originály a digitalizované kopie podobné? Fotograf a autor nových zvětšenin Vlado Bohdan z Ústavu dějin umění AV ČR přistupuje k newprintům velmi citlivě a s rozvahou. Zhotovuje je v duchu autora a rozdíl od originálů je na první pohled minimální. Zároveň je ale důležité nesnažit se je napodobit pomocí falšování. To, že jde o nové tisky, je třeba přiznat a umožnit odborníkům, aby to poznali. Fotografie jsou proto na rubové straně jasně označené, že se jedná o nové zvětšeniny.

Nový tisk Sudkovy fotografie Sousoší alegorie na výstavě Josef Sudek: Topografie sutin • 


Malý fotografický slovník

Negativ

– film nebo skleněná deska s obrazem, který vznikl osvětlením citlivého materiálu ve fotoaparátu a vyvoláním. Negativ je obrácená verze pozitivu – u černobílého filmu je nejtmavší tam, kde byla fotografovaná scéna nejvíce světlá, a naopak nejsvětlejší tam, kde byla fotografovaná scéna nejtmavší. Z jednoho negativu lze zhotovit libovolné množství pozitivů.

Pozitiv

– konečný produkt fotografického procesu. Pozitiv je zjednodušeně obraz, jak jej vnímá lidské oko. Vznikne osvětlením fotopapíru přes negativ kontaktním kopírováním nebo zvětšováním a vyvoláním pozitivu. Každý pozitiv je originál.

Newprint

– nová zvětšenina, kterou vyrobíte z původního negativu.

Fototéka

– obrázková knihovna v době před internetem. Ve fototéce je uložen rozsáhlý fond fotografií. Postupně se digitalizuje a zpřístupňuje veřejnosti.


Fenomén Polaroid: Instantní fotografie nové generace

Fenomén Polaroid: Instantní fotografie nové generace

Foťte jako profík!

Foťte jako profík!

Moderní technika: Dejte mi lytr světla

Moderní technika: Dejte mi lytr světla

Klíčová slova:
fotografie, fotograf, foto, technika
 

Články odjinud