Nový rekord v rychlosti přenosu dat počítačovou sítí

Sdílej
 
Koncem února letošního roku byl vytvořen nový rychlostní rekord přenosu dat počítačovou sítí na velkou vzdálenost. Při více než desetiminutovém datovém toku z Los Angeles do laboratoří CERN v Ženevě bylo na vzdálenost téměř 11 tisíc kilometrů dosaženo průměrné přenosové rychlosti 6.25 gigabitů za sekundu.

Internet2 Land Speed Record (I2-LSR) je dlouhodobou otevřenou soutěží o co nejrychlejší datový přenos. Podmínky stanovují, že se musí jednat nejméně o desetiminutový, nepřerušený přenos na pozemní vzdálenost minimálně 100 kilometrů a musí probíhat kromě počátečního a cílového bodu alespoň přes další dva uzle vysokorychlostních výzkumných a univerzitních sítí jako jsou Abilene, ESnet, CA*net3, NREN nebo GEANT. Veškerý přenos dat se musí nakonec uskutečnit mezi jediným párem IP adres v protokolu TCP/IP.

Nový rekord proběhl mezi kalifornským institutem Caltech a fyzikálním ústavem CERN v Ženevě. Data tekla z Los Angeles přes Sunnyvale, Kansas City, Indianopolis a Chicago po síti Abilene, z Chicaga do Ženevy po síti LHCnet/Datatag, celková délka činila 10949 kilometrů. Během více než desetiminutového přenosu byla dosažena průměrná rychlost 6.25 gigabitů za sekundu a byl tak vytvořen nový rekord.

Světové centrum moderní fyziky, institut CERN, stojí i za vynálezem WWW (World Wide Web), který vznikla z potřeby tamních kvantových fyziků sdílet obrovské množství dat se svými spolupracovníky. V blízké budoucnosti, po orce 2007, bude CERN potřebovat ještě vyšší přenosové rychlosti, přibližně v řádu 10 gigabitů za sekundu, až začnou experimenty na urychlovači částic Large Hadron Collider (LHC), který je v současnosti ve výstavbě. Nejedná se tedy o žádný samoúčelný rekord, ale opravdu o praktickou nutnost jak opět posunout vědecký výzkum o krok kupředu.

 

Články odjinud