Našla se ponorka UB-85, která potkala "mořskou lochnesku"

Našla se ponorka UB-85, která potkala "mořskou lochnesku"
Sdílej
 
Německá ponorka UB-85 vyrazila na moře koncem roku 1917. O několik měsíců později jí potopila britská válečná loď. Němečtí zajatci tvrdili, že je předtím napadla mořská příšera lochneska. Teď ji našli.

 

Velkou válku obvykle vnímáme jako konflikt armád na pevnině. Námořní válka ale nestála stranou a právě v ní Německo hromadně nasadilo ponorky. UB-85 byla jednou z nich. Pět torpédových komor a deset torpéd mělo pod velením kapitána Günthera Krecha narušovat zásobovací trasy nepřátel mezi  Britskými ostrovy. Jenže k tomu pořádně nedošlo.

Vrak legendární ponorky UB-85 na podmořském skenu

Německá ponorka UB-85 vyrazila na moře koncem roku 1917. O několik měsíců později jí potopila britská válečná loď. Němečtí zajatci tvrdili, že je předtím napadla mořská příšera. •  archiv

Vzdáváme se!

Na konci dubna 1918 narazila na Krechovu ponorku britská loď HMS Coreopsis poblíž irského Belfastu. Bylo to podivné setkání. Ponorka začala před Brity unikat, ale začala se do ní dostávat voda a napůl zatopená se musela vynořit. Němečtí námořníci se bez jakýchkoliv požadavků překvapivě rychle vzdali – všech 34. A vyprávěli divný příběh.

HMS Coreopsis – bez námahy ulovila ponorku

HMS Coreopsis – bez námahy ulovila ponorku •  archiv

Nečekaný návštěvník

UB-85 se předešlé noci vynořila na hladinu. To bylo celkem běžné, protože přístroje pod vodou fungovaly na baterie a bylo nutné je dobíjet na hladině. Zároveň s ponorkou se podle Krecha vynořila i příšera, která měla "ohromné oči na rohaté hlavě a zuby odrážející se v měsíčním světle."  Zřejmě se dívala agresivně a cenila zuby.

UB-85 vypadala na hladině podobně jako UB-148

UB-85 vypadala na hladině podobně jako UB-148 •  archiv

Zastřelte to!

Zcela v tradici hororových knih H. P. Lovecrafta a napínáků Julese Verna se monstrum chytilo rychlopalného kulometu s ráží 8,8 cm. Námořníci tedy mohli jen zírat a střílet do něj osobními zbraněmi. Monstrum sebou chvíli bolestí mlátilo, poškodilo při tom plátování ponorky a nakonec sklouzlo zpátky do vody a zmizelo. Jenže poškozená ponorka se nemohla už pořádně potopit, tudíž Brité měli lehkou práci.

Tohle není monstrum...

Tohle není monstrum. Tohle je krokodýl. Také se po něm neúspěšně střílí. •  archiv

Mořská lochnesska

Tolik tedy svědectví kapitána Krecha, které zní jako vynikající způsob, jak si udělat legraci na účet důvěřivých Britů. Příhoda vstoupila do kryptozoologické historie, podobně jako obyvatel jezera Loch Ness. Právě podle něj se mu říká "mořská lochnesska". Když se podíváte na mapu, tak s notnou dávkou fantazie dokonce najdete trasu, kudy mohla paní Ness doputovat ze svého lochu k Belfastu.

Ponorky třídy UB III měly 56 metrů a ponořily se maximálně do 50 metrů. •  archiv

Practical joker

Není zapotřebí dodávat, že Krechovo svědectví nikdy nebylo potvrzeno. Oblast, ve které byla jeho ponorka dopadena, se proslavila námořnickými povídačkami o ohromných mořských tvorech – zřejmě si z nich vzal inspiraci pro svůj kanadský žertík, který se průběhem dekád změnil v oblíbenou legendu.

Nejdelší kabel na dně

Světlo na téměř sto let starý případ přináší společnost Scottish Power, která v rámci projektu Western Link klade elektrický kabel na mořské dno mezi Irsko a Velkou Británii. Jde o nejdelší kabel svého druhu, bude mít 385 kilometrů. Právě při předběžném mapování povrchu narazili inženýři na vrak ponorky, který svými rozměry odpovídá právě oné UB-85.

VIDEO Jak se vyrábí podmořský elektrický kabel

UB-85 a UB-82

V mapované oblasti mezi ostrovy leží na dně minimálně 12 známých vraků nejen britských lodí a dvě německé ponorky. Kromě té Krechovy zde odpočívá ještě sesterská UB-82, která byla potopena jen 13 dní před UB-85 (bez záznamů o mořském netvorovi). Dokud se potápěči nebo nepilotované ponorky nepodívají u vraku na znak loděnice, nebudeme mít jasno, kterou to vlastně našli.

Hledání pravdy

Jakmile se ale k vraku vydají a půjde skutečně o UB-85, tak se dozvíme, jaké poškození vedlo k jejímu nevratnému vyřazení. Vsadíme se, že to bude něco trochu jiného, než záseky ohromných drápů do trupu. Ale stejně si říkáme, že by si potápěči na cestu dolů měli vzít pořádně velkou harpunu...

Ponorky a další tajemství minulosti:

Hon na lochnesku: Rozhodne se v laboratoři!

Hon na lochnesku: Rozhodne se v laboratoři!

Ponorkový pravěk: Nestvůry a podmořská šlapadla

Ponorkový pravěk: Nestvůry a podmořská šlapadla

Temná hrobka otomanských lodí

Temná hrobka otomanských lodí

Lochneska existuje věřili skotští politici

Lochneska existuje věřili skotští politici

Skutečná Nessie: Ichtyosaurus ze Skotska

Skutečná Nessie: Ichtyosaurus ze Skotska

Fathom One: Podvodní svět očima drona

Fathom One: Podvodní svět očima drona

Souboj mořských příšer: "Pražralok" versus "pravorvaň"

Souboj mořských příšer: "Pražralok" versus "pravorvaň"

 

Články odjinud