Pohled do světa: Dakar bez Dakaru

Sdílej

Závod Budapest - Bamako není určený profesionálům s patřičným vybavením a penězi. Je to "Dakar" pro všechny

Rallye Dakar je určena jen profesionálům, kteří na to mají vybavením, zkušenostmi, ale hlavně penězi. Závod Budapest - Bamako je „Dakar“ pro všechny. Pro úplné amatéry v turistické kategorii i závodníky, kteří to berou vážně. Po celá léta bylo jeho cílem Bamako – hlavní město afrického státu Mali. Jenže Mali si letos řeklo takové podmínky, že organizátoři radši natáhli rallye až do Guiney Bissau. Na úctyhodných 9500 kilometrů, které musíte ujet za 14 dní. Nás reprezentoval nejen ostrý závodní tým Jirka Strejc a Míla Janáček s 23 let starým kombíkem Subaru Leone, ale také parta dobrodruhů s trabantem a maličkým fiátkem 126p, řečeným maluchem. Právě pro takové nadšence, kteří nemají dokonalé vybavení dakaristů, ale chtějí jet, je závod určen.

A jak to celé dopadlo? Trabi hrdinně skonal cestou, fiátek dojel až do cíle, Subaru dojelo sedmé. Posádka si sice myslela na stupně vítězů, ale o ně vlastně nakonec ani nešlo: „Místní lidé jsou sice chudí, ale svůj vděk umí dát najevo a pomoc, kterou jsme jim společně přivezli, umí ocenit. Ve světle těchto věcí se nám naše sedmé místo absolutně zdá malicherné, stejně jako kdybychom celý tento závod vyhráli,“ řekl v cíli navigátor subaru Míla Janáček. A o tom to celé je.