Papírová archeologie aneb Historie vystřihovánek v ABC (6.)

Sdílej
 
Když se kteréhokoli papírového modeláře zeptáte, který autor je nejoblíbenější nebo který znamenal největší přínos českému papírovému modelářství, zjistíte, že modelářský národ vyslovuje unisono již 35 let jediné jméno: arch. Richard Vyškovský.

Nashledanou u dalších vystřihovánek se těší Richard Vyškovský

Foto
Když se kteréhokoli papírového modeláře zeptáte, který autor je nejoblíbenější nebo který znamenal největší přínos českému papírovému modelářství, zjistíte, že modelářský národ vyslovuje unisono již 35 let jediné jméno: arch. Richard Vyškovský.

Milí čtenáři a přátelé starých papírových pořádků, dnešní pokračování naší Archeologie nenavazuje chronologicky na předchozí díly, nýbrž je malým medailonkem nejoblíbenějšího českého tvůrce vystřihovánek, který v červenci oslavil významné životní jubileum, 75 let. V dalších dílech opět navážeme na předchozí povídání.
Foto
Známe jej jako noblesního pána "ze staré školy". Narodil se v r. 1929 ve Vídni v české rodině. Jako cítěním městský člověk se zamiloval do čistých stylů architektury a tento obor i vystudoval. Pracoval jako architekt-památkář, je znám v zahraničí, dodnes jej zajímá a stále tvoří volnou grafiku s náměty staveb, v 60. letech dokonce přispíval do časopisu Dikobraz kreslenými vtipy a spolupracoval na kresleném filmu. Co je pro nás nejdůležitější, jeho zájem o kresbu vykrystalizoval v tvorbu vystřihovánek a záhy vyrostl v nejplodnějšího a zároveň nejoblíbenějšího českého autora papírových modelů, kterým je dodnes. Začínal na konci 60. let s kolegou z práce Pavlem Blechou, se kterým se ale v r. 1977 rozešel (viz 4. díl naší Archeologie). Velkým pomocníkem při přípravě podkladů mu je manželka Anna. Podobně jako konstruktér V. Procházka se vždy snažil aktivně vychovávat papírové a železniční modeláře, viz jeho podrobný výukový seriál "Jak lepit a sestavovat déčka ABC" (č.1-6, roč. 22 nebo č. 8, roč. 35) a návody, jak vybudovat kolejiště se stavbami z ABC (č. 20-24, roč. 22).

PRVNÍ SAMOSTATNÝ MODEL
Prvním modelem v ABC, který byl podepsán pouze R. Vyškovským, byl vůz F1, legendární červené Ferrari 312-T2 Nikiho Laudy, jenž poprvé vyšlo v č. 2, roč. 21 (22.9.1976). Nese výmluvný autorský kód VY-1.01. Ano, začíná nová éra! Oblíbená efjednička se dočká v ABC dalších dvou reedic (č. 7/25, 16/47). Vystřihovánky techniky se R. Vyškovský snažil vždy tvořit tak, ať vznikne živý, pohyblivý model - otáčivá kola, pohyblivé věže tanků a funkční ramena stavebních strojů.

MPR = MODELÁŘSKÝ PAPÍROVÝ REKORD
Foto
Městská památková rezervace (MPR) je pravděpodobně největším papírovým modelem, který byl kdy vydán, a měl by být proto zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. MPR vycházela v ABC s přestávkami v letech 1988-2000 a je rozdělena do tří bloků, které vycházely takto: MPR I: č. 14/32-4/36, tento první blok byl poté vydán v reedici: č. 21/40 - 26/41, MPR II: č. 1/42 - 2/44, MPR III: č. 5/44 - 17/45. Na zhruba 130 stranách je rozloženo fiktivní historické město s 90 domy a dalšími stavbami. Toto mimořádné dílo R. Vyškovského doplněné o novinku, renesanční zámek, je již připraveno k soubornému vydání. Papíroví vědci vědí, že MPR má svého genetického předchůdce, tzv. malou MPR, která je tvořena volným souborem staveb - renesanční radnicí, šesti domy a kašnou. Na tomto díle spolupracoval R. Vyškovský ještě s Pavlem Blechou a vycházelo s přestávkami v č. 19/20 - 18/21.

VYŠKOVSKÝ NA HRAD!
Foto
To není politická agitka, ale vyjádření faktu, že modely hradů a zámků jsou nejzdařilejší a nejoblíbenější, pokud je zpracuje R. Vyškovský. Prvním v ABC byl gotický hrad Litice (č. 7-9, roč. 23), nejrozsáhlejším hrad Švihov, který zabírá 14 stran. Pět hradů vyšlo R. Vyškovskému rovněž v nakl. Albatros, přičemž vzácný Pernštejn považuje za svůj "srdcový" model. Kultovní Pražský hrad, původně vytvořený s P. Blechou, se dočkal kompletní rekonstrukce a bude vydán znovu (jeho některé části již vyšly v ABC).

CO NEVYSTŘÍHÁTE, ZARÁMUJTE
I když v obývacím pokoji arch. Vyškovského žádná vystřihovánka na stěně nevisí, vypracoval se tak, že listy s jeho vystřihovánkami jsou velmi pohlednými výtvarnými díly. Ideálně spojil chladnou deskriptivní geometrii s výtvarným uměním. Právě poctivá ruční kresba spolu s přesností a vtipností konstrukce je klíčem k úspěchu autora u modelářů. U stavby modelu z dílny R. Vyškovského cítí modelář pohodu a výsledek je vždy efektní. A to přesto, že autor stavěl po mnoho let zkušební bílé modely jen výjimečně a měl k dispozici často nedokonalé podklady, které se obtížně sháněly (např. vozů F1). Přitažlivá barevná kresba a celková kompozice dílů na ploše, výrazné chlopně, vtipná samonosná konstrukce, minimalizující nutnost vnitřních nosníků, přiměřená složitost, efektní výsledný model, podrobný návod a dokonalá návodná kresba - to jsou prvky charakteristické pro "českou školu" papírového modelářství, které je arch. Vyškovský hlavní postavou.
KVALITA I KVANTITA
Ostatní autoři to mají těžké - jejich práce byly vždy poměřovány etalonem kvality - modely arch. Vyškovského - a to jak redaktory ABC, tak samotnými modeláři. Stal se inspirací pro mnohé dnešní autory. Je tvůrcem v ABC suverénně nejplodnějším - časopis za celou svoji historii otiskl zhruba 3200 stran vystřihovánek (včetně rozličných speciálů), z toho v prvním vydání 2680 stran. Z tohoto počtu více než třetina - neuvěřitelných 930 stran! - vyšla z rýsovacího prkna arch. Vyškovského. Více než polovinu svého díla věnoval stavbám městské a lidové architektury. Jednotlivých modelů má autor na kontě na čtyři stovky - a tento počet se stále rozšiřuje. Ač jeho doménou jsou "domečky", kreslil téměř všechny typy papírových vystřihovánek (kromě vrtulníků, vzducholodí a určovacích kotoučů). "Na modelu formule 1 se krátkodobě zničím," řekl R. Vyškovský v jednom z rozhovorů (č. 21/23). Chaloupky mu jdou více od srdce, a tedy i lépe od ruky. Od ruky, která již 35 let nepřetržitě pro nás maluje, nikoli kliká myší.
Chtěl bych se proto připojit ke dlouhé řadě gratulantů a popřát arch. Vyškovskému k životnímu jubileu hodně zdraví a tvůrčích sil do další práce. Nashledanou u dalších vystřihovánek, Mistře!

Dosud vydané rozhovory s R. Vyškovským a články o jeho tvorbě v ABC: č. 10/15, č. 16/21, č. 21/23, č. 21/25, č. 16/28, č. 13/36, č. 10/48, č. 13/49, č. 18/49. Další články: Reflex č. 19/XIV, Svět motorů č. 51/2003-1/2004, Blesk č. 194/13 (20.8.2004).