Zlatý oříšek ABC: Nikola Fojtíková má ráda ladnost a adrenalin krasobruslení

Sdílej

Nikola Fojtíková (11 let, Valašské Klobouky) má šanci zvítězit v anketě Zlatý oříšek čtenářů ABC. Věnuje se krasobruslení a disco tanci, ve kterém se stala v roce 2018 celkovou vítězkou extraligy, v krasobruslení získala v sezoně 2018/2019 čtvrté místo Europen Criteria.

Hlasování v anketě Zlatý oříšek čtenářů ABC začíná ve čtvrtek 1. července a končí 31. srpna 2021. Hlasuj tady:

Zlatý oříšek ABC: Hlasujte tady!

Nikolo, jak ses dostala ke krasobruslení?

Zhruba před 5 lety jsme jeli okolo Uherského Brodu, kde jsme se zastavili na svačinu a tam jsem spatřila poprvé krasobruslení. Moc se mi to líbilo a přesvědčila jsem rodiče, aby mne aspoň bruslit naučili, a tak nějak jsem pokračovala dále až doposud.

Kolik let se mu už věnuješ?

Poprvé jsem si stoupla na brusle cca v 7 letech a krasobruslení jsem se začala sama věnovat v 7 a půl letech. Od 8 let jsem hledala trenéra. Pak jsem vystřídala několik trenérů, takže asi tak 4 a půl roku.

Jak často trénuješ?

Prakticky trénuji každý den, protože mě to baví, ale tréninky na ledě mám od pondělí do pátku, některé dny 2 x a některé dny 3x podle toho, kdy jsou závody. Tréninkem na ledě však nekončím, je třeba tanec na suchu, kterému se také věnuji a pak běh a posilovací cviky, uvolňovací cviky a rotace, plus nácvik choreografií. Dá se říci, že můj den v 70% je kolem krasobruslení.

Nikola Fojtíková (11 let, Valašské Klobouky) se věnuje krasobruslení •  Zlatý oříšek

Co je na krasobruslení nejtěžší?

Ladnost pohybu a skoky, udržet, aby vše vypadalo lehce. Je to pro mne vyjádření mých pocitů a zároveň adrenalin, který je ve skocích a moc mě to baví.

Který prvek ti dává nejvíce zabrat?

Dříve to byl dvojitý Axel, ale nyní se už věnuji trojitému Lutz a ráda bych jej na příští sezonu zařadila do choreografie.

Co se ti na krasobruslení nejvíce líbí?

Dá se říci, že vše, ale nejvíce skoky a tanec na ledě. Je to, jako byste letěli a přitom se pomalu vznášeli.

Jaké úspěchy máš v krasobruslení?

Myslím, že každý trénink, v kterém se mi něco navíc podaří, je úspěch. Nejvíce si vážím Europen criteria, kde jsem v Sofii obsadila 2. místo, pak Trnava - mezinárodní závody 2. místo a 3. místo na MČR a do deseti letech jsem ještě závodila i na Slovensku, a tam jsem se stala v 9 letech MS a i v 10 letech MS.

Od 11 let závodím jen v České republice a také ji se snažím na mezinárodních závodech, co nejlépe reprezentovat. Rok 2020 z důvodů COVID -19 moc závodům nepřál, ale i tak jsem zvládla účast na národních závodech v Bulharsku - Sofie, kde jsem jela ve starší kategorii a vyhrála jsem 1. místo.

Pak jsem se zúčastnila mezinárodních závodů v Maďarsku - Budapešti, kde jsem byla na 2. místě a závěr byl na Slovensku na národních závodech, kde jsem byla 3. v žactvu.

Kam bys to chtěla dotáhnout?

Na reprezentantku České republiky.

Toužíš se dostat na zimní olympiádu?

To je snem asi každého sportovce a mým velkým.

Chtěla by ses věnovat krasobruslení profesionálně?

Moc ráda. Moc mne to naplňuje a pořád mě to táhne dál.

Další tvoji zálibou je disco tanec – popiš nám, o jaký druh tance jde?

Disco je akční hyper tanec se spousty skoků a rytmických pohybů. Je tam rychlost, dynamika propojená s ladností.

Tancuješ sólo, ve dvojici nebo ve skupině?

Tancuji sólo sama a tancovala jsem i ve velké skupině, ale protože krasobruslení mi zabírá již mnoho času, tak se věnuji jen sólům. Nebylo by fér chybět na trénincích a závodech vůči ostatním tanečníkům. Jelikož se tréninky a závody několikrát křížily.

Na jakou hudbu tancuješ?

Nyní se věnuji Disco hudbě, ale také trénuji balet a artový tanec,

Jaké úspěchy máš v disco tanci?

Na MČR jsem byla na 2. místě a vítězka extraligy. Také jsem byla na ME, kde jsem byla v disco show na 4. místě. Pak účast v Disco na MS - 14. místo z cca 410 soutěžících a ME – 20. místo z cca 320 soutěžících.

Kdyby sis musela vybrat, čemu bys dala přednost – krasobruslení nebo tanci?

Krasobruslení - je tam tanec, výbušnost, adrenalin a něžnost v jednom.

Zlatý oříšek časopisu ABC: Soutěží autoři vesmírné základny i motokrosový závodník!

Papírový pohár: Soutěž o nejlepší papírový model