Můj kamarád je rasista, co mám dělat?

Co mám dělat, když je můj kamarád David rasista.

Odpověď

Milý anonyme,

pro menší čtenáře nejdřív vysvětlím, co znamená rasismus. Rasista si myslí, že když má některé biologické znaky, které má některá lidská rasa (třeba nějaký orgán nebo chování jiné), že je více hodnotný (je něco víc než druhý). No, a když ten druhý tyto znaky nemá, je pro něj méně cenný (něco míň).

Někteří rasisté jsou tak vyhranění a krutí, že si myslí, že některé rasy nejsou ani lidé. No a to může vést k tomu, že rasista začne urážet a ubližovat (z historie víme, že může i zabíjet).

Co když se kamarádím s rasistou?

Ptáš se mě, co máš dělat, když je tvůj kamarád rasista. Když je to tvůj kamarád, tak ze všeho nejdřív bych si s ním o tom popovídal. Zeptal se ho, proč si myslí, že je něco víc, než někteří jiní lidé.

Máš potom na výběr – pokud s jeho názory nesouhlasíš a nelíbí se ti, můžeš s ním přestat kamarádit. Jestli by ale začal někoho ponižovat, nebo dokonce někomu ubližovat, okamžitě to řekni některému z dospělých, kterému věříš. Rasismus se musí zastavit hned v začátku. Mourrison

Potřebuješ pomoc a poradit?

Potřebuješ poradit s problémy, hledáš pomoc, chceš se na něco zeptat nebo vysvětlit? Napiš Mourrisonovi! Každý den vychází na webu ábíčka jedna odpověď. Mourrison odpovídá postupně na všechny dotazy. Na každého se dostane!

Neva, že jsem gay, ale jak to říct rodičům? Vše mi zakazují!

Neva, že jsem gay, ale jak to říct rodičům? Vše mi zakazují!

Připadám si jako dítě, jak mám zapadnout mezi ostatní?

Připadám si jako dítě, jak mám zapadnout mezi ostatní?

Sdílej
 
 

Chci trénovat, ale nechci závodit, co s tím?

Ahoj Mourrisone, už od první třídy mám takový zvláštní problém. Baví mě dělat různý sporty, ale vždycky si neporozumím s trenérem. Já totiž chodím rád na tréninky, ale potom nechci chodit na zápasy. Strašně mě stresujou a prostě se mi tam nelíbí. Můžu to nějak změnit? Lukáš

Kamarád chce, abych si dal lyft a já nevím, co to je?

Ahoj Mourrisone, kamarád chce, abych si dal lyft a já nevím, co to je.

Proč mám potřebu se pořád hádat?

Ahoj Mourrisone, já mám pocit, že je se mnou něco špatně. Mám opravdu hodně kamarádů, za to jsem ráda, ale štve mě, že se s nima často hádám. Já totiž nedokážu být zticha, když říkaj nějaký nesmysly nebo něco, s čím nesouhlasím. Co si o tom myslíš? Díky ti za odpověď, tvoje věrná čtenářka Petra. (Píšu ti prvně)

Co jsou to panické ataky?

Ahoj Mourrisone, byla jsem teď u babičky se svojí sestřenicí a ona mi důvěrně řekla (prý to nemám nikde říkat), že má panické ataky. Nechtěla jsem se jí ptát co to je, ale chtěla bych to vědět.

Můžu mít brigádu na internetu, když už mi je 15?

Ahoj Mourrisone, vím, že můžu na brigádu, až budu mít skončenou základní školu. Ale protože jsem šel o rok později, tak už mi teď o prázdninách bylo patnáct, i když jdu do devítky. Můžu mít brigádu na internetu, když už mi je 15? dík, Vilda

Bojím se o svoje rodiče, co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, nevím proč, ale začala jsem mít hrozný strach o rodiče. Máme spolu skvělý vztah a já nechci, aby se jim něco stalo a taky chci, aby nikdy neumřeli. Co mám dělat, abych se o ně tak nebála? Františka

Co je to psychická šikana a týrání?

Ahoj Mourrieone, chtěla bych se zeptat, co si mám představit pod tím, když někdo někoho psychicky týrá. Fyzicky vím – to ho asi bije. Viola

Jak říct holce, že ji miluju?

Ahoj, jak mám říct holce, že ji miluju? Kája

S rovnátky se budu strašně stydět! Co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, na internetu jsem četla, že existujou průhledný rovnátka, ale stojí asi sto tisíc. Strašně nechci ty s drátama, protože se za ně budu stydět. Co mám dělat?

Mám anorexii?

Milý Mourrisone, měřím asi 160 cm a vážím 40 kg. Vím, že bych měla přibrat, ale když se podívám do zrcadla, tak si připadám tlustá, a proto mi nejde jíst. Myslíš, že mám anorexii?