Jak se to dělá: Výsev rajčat v dubnu

Jak se to dělá: Výsev rajčat v dubnu
Sdílej
 
Nadešel duben a s ním i nejvyšší čas na výsev rajčat, zdroje výborné chuti i prospěšných antioxidantů. Ukážeme vám jak na to!

 

Jak se to dělá? Výroba svíčky

Jak se to dělá? Výroba svíčky

 

 

Budeme potřebovat:

kelímek větších rozměrů, mělký a z neprůhledného plastu (semínkům se lépe daří v temném prostředí)

zeminu smíchanou s pískem v poměru cca 1:1 (písek zeminu nadlehčuje, a umožňuje tak kořínkům a stonku lépe prorazit)

semínka

 

1) Do dna kelímku uděláme díru pro odvodňování.

2) Naplníme ho zeminou s pískem.

3) Na zeminu s pískem nasypeme několik semínek. (Do hlíny je nijak nezatlačujeme!)

4) Semínka necháme klíčit cca 14 dní v teplotě 20 ºC a zavlažujeme je vodou. K zavlažování je nejlepší používat rozprašovač. Konvičkou bychom mohli na semínka nalít příliš mnoho vody a utopit je v ní.

5) Po cca dvou týdnech, kdy semenáčkům vyraší dva děložní lístky a další dva pravé lístky se začnou klubat, je potřeba semínka přesadit. Tomuto kroku se říká pikýrování neboli přepichování.

 

 

 

 

6) Pikýrováním se míní vyjmutí semenáčků z původní zeminy a jejich následné přemístění do zeminy nové, vhodné pro pěstování plodících rostlin. (Takovou zeminu lze koupit v obchodě.)  Pikýrujeme pomocí špejle.

7) Substrátem pro plodící rostliny naplníme kelímky tentokrát menších rozměrů a hlubší, ovšem také z neprůhledného plastu (ideálně kelímky od jogurtu), do jejichž den jsme rovněž udělali díru pro odtok vody.

8) V hlíně vyhloubíme prstem důlek, do kterého vložíme semenáček, a jeho kořínky zahrneme hlínou. (Každý semenáček vložíme do vlastního kelímku!)

9) Po příchodu ledových mužů (12. – 14. května) přesadíme rostlinky do truhlíku (v případě keříčkových rajčat) nebo na záhon či do kbelíku (v případě tyčkových rajčat), kde se o ně nadále staráme, dokud nám nepřinesou červeňoučké, dobré a zdravé plody.

 

 

Jak se dělá F1

Jak se dělá F1

Šílená žirafa? Co to dělá???

Šílená žirafa? Co to dělá???

Jak vybrat domácí karaoke?

Jak vybrat domácí karaoke?

Klíčová slova:
jak se, rajcata, rostlina