Genetické rozbory odhalily nový druh želvy

Genetické rozbory odhalily nový druh želvy
Sdílej
 
Na konci loňského roku vědci přinesli překvapivou zprávu...

 

 

 

Genetické rozbory nepřinesly jen objev želv blízce příbuzných vyhynulým poddruhům. Na konci loňského roku vědci přinesli překvapivou zprávu – na ostrově Santa Cruz objevili úplně nový poddruh želvy sloní. Dosud se domnívali, že tu žije jediný – želva santacruzská (Chelonoidis nigra porteri), a to ve dvou populacích - západní a východní.

Nyní se ale ukázalo, že východní populace, která je od té západní zcela izolovaná hornatým terénem ostrova, se vyvíjela samostatně a vytvořila úplně odlišný poddruh. Vědci ho pojmenovali Ch. n. donfaustoi (můžeme jí pracovně říkat želva santacruzská východní). Počet podruhů želv sloních, ochuzený o vyhynulé, se tak nečekaně rozrostl o jeden nový.

 

Nejen želvy a sloni

Galapágy ovšem zdaleka nejsou jen želvy sloní. Ty jsou sice na ostrovech tzv. klíčovým druhem: Býložravé želvy šíří semena rostlin na nová místa, svým mohutným těžkým tělem pronikají do hustých trnitých porostů rostlin a vytvářejí tak cesty a mýtiny, na nichž mohou vyklíčit nové generace rostlin a které umožňují život v houštinách mnoha dalším menším druhům zvířat. Udržují tak bohatství rostlin a živočichů, které nikde jinde na světě nenajdete. Jedinečnou přírodu tohoto odlehlého souostroví vám alespoň trošku přiblíží následující dokument.

 

Více v ABC 3/2016. Více o želvách:


Praželva s prasečím rypákem? Fakt!

Praželva s prasečím rypákem? Fakt!

Ohrožené karety: Mořské želvy může zahubit moře

Ohrožené karety: Mořské želvy může zahubit moře

 

 

Články odjinud