Pražirafí bojovníci: Krk jako bič

Pražirafí bojovníci: Krk jako bič
Sdílej
 
Proč mají žirafy tak dlouhý krk? No přece aby mohly spásat listí stromů, na které jiná zvířata nedosáhnou!

Tato teorie, kterou vyslovil Charles Darwin přibližně v polovině 19. století, už tak úplně neplatí. Nález dávného žirafího předka, který žil v severní Číně před téměř 17 miliony lety, naznačuje, že dlouhý žirafí krk mohl vzniknout ze zcela jiných důvodů.

Boj o přežití

Ona pravěká „žirafa“, kterou vědci pojmenovali Discokeryx xiezhi, se těm dnešním moc nepodobala: Nebyla větší než ovce a ani délkou krku nijak nevynikala. Žila v oblasti podobné dnešním savanám, v nichž byla nouze o potravu i vodu. Právo na život a rozmnožování si proto samci museli tvrdě vybojovat. Stejně tvrdí a nemilosrdní bojovníci jsou i současní žirafí samci. Také oni si musejí v chudé savaně potravu a právo rozmnožovat se vybojovat nad jinými samci.

Video se připravuje ...

Video zachytilo porod žirafy v pražské ZOO • Zdroj: Zoo Praha

Berany duc

Způsob boje předků dnešních žiraf se však lišil. Bojovali stejně jako např. dnešní berani: rozebíhali se proti sobě a sráželi se hlavami. Discokerixové však byli k takovému boji mnohem lépe vybaveni. Berany chrání před zraněním masivní lebka a mohutné krční vazy. Ale hlavu discokerixe chránil navíc jakýsi pancéřový plát - tvrdý rohovinový disk na temeni. Samotná těžce vyzbrojená hlava by však na slabém krku neměla žádný význam.

Srážky bojujících samců discokeryxů byly vedeny silou, která nemá v dnešním světě obdoby •  Profimedia.cz

Masivní krk

Discokeryx měl proto nezvykle silné krční obratle, na které se upínaly mohutné svaly. Mnohem důležitější ale bylo spojení krku s lebkou, které bránilo jeho rozlomení – tak komplikovaný spoj nemá žádný z podobně bojujících obratlovců. A tady se dostáváme k současným žirafám – jak ukazují anatomická srovnání, žirafy po svých předcích zdědily podobné znaky na krční páteři i shodné spojení s lebkou. A ovšem - také bojovnost samců.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud