Hledání nejstaršího ledu: Zamrzlé tajemství třetihor

Hledání nejstaršího ledu: Zamrzlé tajemství třetihor
Sdílej
 
Vrtání do ledovců v Antarktidě otevírá lidstvu okna do budoucnosti. Jak probíhá hledání nejstaršího ledu? A podaří se odhalit zamrzlé tajemství třetihor?

Evropský projekt Beyond EPICA: Oldest Ice (Nejstarší led) je jedním z nejzajímavějších počinů současné glaciologie, tedy vědy o složení a chování ledovců.

Aktuální detailní záznamy vědců, zkoumajících ledovcovou činnost, sahají jen přibližně sto tisíc let do minulosti, přičemž nejstarší nalezené fragmenty ledu pocházejí z doby před asi 800 000 lety. A to navíc platí pouze pro polární led. U horských ledovců, tedy těch, na které se jezdí lyžovat třeba do Rakouska či Itálie, je dosud nalezený led jen desítky tisíc let starý. 

Vzhůru za tučňáky na Antarktidu

Vědci předpokládají, že vůbec nejstarší ledovce na planetě Zemi se nacházejí na Antarktidě, která se začala pokrývat ledem asi 35 milionů let nazpět. Takto starý led na ní ale dnes nenajdeme, protože voda v ledovcích se přirozeně „recykluje“ odtáváním a opětovným zmrazováním. Ovšem i mnohem mladší led, který se aktuálně snaží výzkumná mise vyzdvihnout, může poskytnout nesmírně cenné informace o historii klimatu. 

Vrtání do ledovce

Sedmiletý projekt s náklady přibližně 260 milionů korun má trvat až do roku 2026. V průběhu letošní zimy, tedy na Antarktidě ve skutečnosti uprostřed léta, se mezinárodní tým složený například z Němců, Italů či Britů provrtal do hloubky 808,47 metru. Vytěžil zde vzorky ledu, které nám podají zprávu o atmosférické činnosti za posledních 49 300 let.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Ondřej Koch

 

Články odjinud