Rozhýbaní Lego roboti: Holčičí programování

Rozhýbaní Lego roboti: Holčičí programování
Sdílej
 
Skupina 27 holek z celé České republiky rozpohybovala roboty z Lega. A stačilo jim k tomu jedno sobotní odpoledne!

 

Holky se sešly, poskládaly unikátní stavebnici a pak už jen všechno naprogramovaly tak, aby se roboti hýbali tak, jak chtěly. Říkáte si, že holky musely být zkušené programátorky? Omyl! Většina z nich se programování nikdy nevěnovala. Vystačily si jen s chutí učit se nové věci a zájmem o moderní technologie.

Sestavit a naprogramovat

Sobotní odpoledne pod názvem Den s LEGO roboty pro studentky základních a středních škol ve věku od 12 do 16 let uspořádala organizace Czechitas v rámci projektu Akademie programování. Vše s podporou Microsoftu a Elektrotechnické fakulty ČVUT, která je na ovládání Lego robotů expert. Už třetím rokem vyhlašuje Robosoutěž pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Je určená pro tříčlenné týmy, které mají za úkol sestavit a naprogramovat Lego robota ze stavebnice MINDSTORMS tak, aby co nejlépe splnil soutěžní úlohu. Totéž čekalo na holky během Dne s LEGO roboty.

Účastníci sobotního programovacího odpoledne. Kromě lektorů samé holky! •  CZeCHITAS

Cesta pro roboty

Holky si nejdřív z trochu upravených, ale pořád klasických kostek Lega poskládaly své roboty a pak už jen programovaly. Dopředu měly dané, jakou trasu jejich roboti musejí zvládnout. Stačilo tedy vše naprogramovat tak, aby se robot správně pohyboval a vytyčenou cestu bez problémů ujel. „Chceme, aby se holky IT nebály. Spousta z nich si myslí, že programování není nic pro ně, že je to jenom pro kluky. Ukazujeme jim tedy, že to jde,“ vysvětluje Lucie Jurystová z Czechitas, která celou akci organizuje a vede společně se svými mladými kolegy. Holkám je k ruce několik lektorů, ať už středoškoláků, nebo vysokoškolských studentů. Všichni si prošli kurzy Czechitas a získané vědomosti předávají ostatním.  

Lektoři jsou studenti – absolventi kurzů Czechitas •  CZeCHITAS

Skvělý začátek

Legoroboti jsou k prvnímu seznámení s programování ideální. "Je to unikátní technologie, která každého prostě dostane. Ze stavebnice si nejen postavíte vlastního robota, ale taky ho donutíte se hýbat. Vidíte tak, jak funguje programování v praxi a co všechno dokážete, když programovat umíte," vysvětluje.

Brzy je vidět, že celá hra holky opravdu chytla. Ve skládání robotů jsou dokonce rychlejší než školitelé, a než jsme se všichni nadáli, první roboti se už proháněli po místnosti.  


Kde jsou kluci?

 "Akademie programování je pochopitelně určená také pro kluky. Dnes jsme se ale chtěli věnovat hlavně holkám. V IT je jich pořád hodně málo a tohle je cesta, jak je zaujmout," dodává Lucie Jurystová. Holky rozdělené do několika týmů se s úkolem dne vypořádaly opravdu bleskově a bez zaváhání. Bylo dokonce vidět, že trochu navrch mají skupiny s mladšími holkami. Všechny ale odcházely úderem páté odpolední z přednáškové místnosti ČVUT nadšené a odhodlané přihlásit se do některého dalšího projektu Czechitas. V nich se třeba naučí naprogramovat si vlastní web nebo blog. 

 

Legoland: ABC na návštěvě Lego ráje

Legoland: ABC na návštěvě Lego ráje

Umělá inteligence skrývá informace před člověkem

Umělá inteligence skrývá informace před člověkem

Salto: Robotí záchranář je mrštný jako opice

Salto: Robotí záchranář je mrštný jako opice

Roboti v roce 2016: Co všechno dovedou?

Roboti v roce 2016: Co všechno dovedou?

Autor

Roman Pacvoň

 

Články odjinud