Odhalené Velikonoce: Co jsou zač?

Odhalené Velikonoce: Co jsou zač?
Sdílej
 
Velikonoce jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky, které slaví i nevěřící po celém světě. Co ale Velikonoce přesně znamenají? A jaké jsou hlavní symboly Velikonoc? Pojďme se na to mrknout!

 

Velikonoce byly původně jarním rodinným svátkem kočovníků z oblasti dnešního Izraele. Slavilo se při úplňku jarní rovnodennosti, během níž byl Bohu obětován mladý beránek nebo kozlík. Obydlí bylo krví označeno, aby bylo chráněno před pouštními démony.

Každý rok jinak

Foto: 

Křesťanské Velikonoce jsou však rozdílné. Připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižování. Slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku. To znamená, že jde o jediný svátek, který je pohyblivý. Každý rok je proto slavíme jindy. V posledním týdnu před Velikonočním pondělím, má každý den svůj význam.

Pondělí až středa

Foto: 

Na Modré pondělí se vyvěšují v kostelech modré látky. Při Šedivém úterý by hospodyňky měly vymetat pavučiny a pořádně uklízet. Na Škaredou středu se čistí komíny a kdo se v tento den mračí, tomu to zůstane po zbytek roku. Je to navíc den, kdy zradil Jidáš Ježíše.

Čtvrtek až sobota

Zvony v Notre Damu • 

O Zeleném čtvrtku by se měla jíst zelená jídla (špenát, kopřivy, řeřicha apod.), aby byl člověk zdravý. Zároveň celý den neuslyšíme kostelní zvony. Ty totiž „odlétají do Říma“, aby jim požehnal papež. Jde samozřejmě o legendu, okřídlené zvony letící do Vatikánu byste na nebi hledali marně. Velký pátek je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a ukřižován. V některých městech se hrají pašijové hry, tedy divadelní představení předvádějící biblické události. Bílá sobota je dnem, kdy byl Ježíš uložen do hrobu. Doma se bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, pekly se mazance a beránci, muži a chlapci pletli pomlázky, zdobila se vajíčka.

Neděle a pondělí

Velikonoce v různých částech světa • 

Velikonoční neděle, také nazývaná Boží hod velikonoční, je největším svátkem celých Velikonoc. Křesťané by měli jíst pokrmy posvěcené v kostele. Velikonoční pondělí neboli Červené pondělí je dnes nejoblíbenějším dnem hlavně u chlapců a mužů. V tento den by se mělo darovat červené vejce a dívka měla být vyšlehána, aby byla celý rok zdravá.

Symboly Velikonoc

Foto: 

Mezi hlavní symboly Velikonoc samozřejmě patří beránek. Ten má svou historii ještě v předkřesťanské době. V hebrejské tradici přestavoval beránek Izrael jako Boží stádo a bůh byl jeho Pastýřem. V křesťanství symbolizuje obětování se Ježíše Krista. Nejdůležitějším symbolem je kříž. Má připomínat ukřižování Ježíše. Trest ukřižování patřil k trestům výjimečně krutým a ponižujícím. Na kříži končili ti, kteří si zasloužili pohrdání.

Křen a oheň

Foto: 

Mezi další symboly patří také Velikonoční oheň, který se zapaluje o Bílé sobotě a má symbolizovat vítězství Ježíše nad temnotou. Málo známý symbol pak je křen. Křen? Ano, přesně tak! Křen má připomínat hřebíky či hořkost utrpení Krista. A v neposlední řadě rozhodně nesmíme zapomenout zmínit velikonočního zajíčka, který přináší vajíčka, tedy symboly nového života.

 

Přečtěte si také:

Jak se slaví Velikonoce ve světě

Jak se slaví Velikonoce ve světě

Nejsvětější chrám: Co ukrývá Ježíšova hrobka?

Nejsvětější chrám: Co ukrývá Ježíšova hrobka?

Antilopy s nejdelšími rohy

Antilopy s nejdelšími rohy

Vánoční kometa: Zamotaný příběh biblického úkazu

Vánoční kometa: Zamotaný příběh biblického úkazu

Chrám dvou světů Hagia Sofia v Istanbulu

Chrám dvou světů Hagia Sofia v Istanbulu

 

Hry